5 kıtadan 300 kadın, Afganistanlı kadınlar için buluştu

5 kıtadan 22’den fazla ülkeden 200’ü aşkın kadın EŞİK’in düzenlediği toplantılarda bir araya gelerek, Afganistanlı kadınlarla dayanışmanın büyütülmesi çağrısında bulundu.

14:14:33 | 2021-08-24

haber/Elmas Aydoğan

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), Afgan Kadınlarla Dayanışma Yolları’nın konuşulduğu çevrimiçi toplantılar düzenledi.

ABD’den Kanada’ya, Hindistan’dan İran’a, Brezilya’dan Almanya’ya, Türkiye’den Afganistan’a 300’ü aşkın feminist, aktivist ve gazeteci katıldığı toplantıda küresel eylem önerileri tartışıldı.

ARTIK YETER!

5 kıtadan 22’den fazla ülkeden 200’ü aşkın kadının katıldığı toplantılarda, Afganistan, ABD, Avustralya, Brezilya, Britanya, Endonezya, Estonya, Esvatini, Filipinler, Fransa, Güney Afrika, Hırvatistan, Hindistan, İran, İtalya, Kanada, Kıbrıs, Lübnan, Mozambik, Pakistan, Türkiye ve Yunanistan’dan katılan kadınlar Afganistanlı kadınlarla dayanışma kararlılıklarını dile getirerek, küresel eylemliliklere ilişkin önerilerini tartıştılar.

“YAŞASIN KÜRESEL KADIN DAYANIŞMASI!”

Toplantıda söz alan kadınlar, Afganistan’daki kadınlarla dünya kadınlarının kaderlerinin birbirine bağlı olduğunun, tüm dünyada kadın haklarına karşı bir saldırı olduğunun altını çizdi.

Toplantıda yirmi yıl süren ABD öncülüğündeki NATO işgalinin, Afganistan halklarına barış da, demokrasi de getirmediği belirtilerek, özgür ve barış içinde yaşamaları için laikliğin vazgeçilmez önemi vurgulandı.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı CHP İYİ PARTİ Sadet Partisi Afganistan Dünya

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>