KRAL ÇIPLAK DEREBEYLERİ ÜRYAN

Hemen hemen hepimiz biliriz, “Kral Çıplak” hikâyesini. Hikâyeyi biliriz de konunun kralın kandırılması olayı olduğunu hep unuturuz! Onu unuttuğumuz gibi kandırılmanın asıl sebeplerini de unutmuş durumdayız.

20:12:44 | 2021-10-06
ALİ CANTÜRK
ALİ CANTÜRK      canturkali52@gmail.com

Birince sebep kralın kibri dolayısı ile kandırılmaya müsait olmasıdır.

İkinci sebep ise kibirli ve kandırılmaya müsait bu kralın, kendilerini bile kandırmaya alışmış, kralın her dediğini kayıtsız şartsız kabul eden şakşakçı yardımcıları ve derebeylerinin olmasıdır.

Bunları unuttuğumuz gibi kral çıplak diye bağıranın bir çocuk olduğunu da unuturuz!

Bu kadar unutmanın yanında kralın çıplak olduğu yerde derebeylerinin anadan üryan olacağıdır!

Kralın esnediği yerde derebeyleri uyur, kralın üç lira vergi alın dediği yerde derebeyi beş lira vergi alır, kral bahçeye saray dikerse derebeyi bahçeye rezidans diker.

Kral Çıplak hikâyesi kadar bilinmesi gereken ama pek bilinmeyen Lady Godiva hikâyesi de vardır ayrıca.

Bu hikâye de halkı anlama, halk gibi düşünme, halk için mücadele etme, direnme, mücadele hepsi bir arada olduğu için pek hikâye gibi gelmez nedense o yüzden pek te bilinmez. Yüklediği misyon pek işimize gelmez aslında!

Lady Godiva, hem sadakatin, hem başkaldırının, hem tutkunun, hem şefkatin hikâyesidir. 11. yüzyılda İngiltere'nin Coventry halkı, uygulanan ağır vergiler dolayısıyla isyan içindeydi.

Vergileri arttıran Lord Leofric'in eşi Lady Godiva halktan yana düşünmektedir. Lord Leofric'i vergileri indirmesi yönünde ikna etmeye çalışır.

Eşinin ısrarından rahatsız olan Lord Leofric, eşine asla kabul edemeyeceğini düşündüğü bir teklif yapar; Lady Godiva'nın at sırtında, sadece saçları ile örtünerek, Coventry sokaklarını boydan boya geçmesi koşuluyla vergi yükünü azaltacağını söyler.

Lady Godiva'nın buna cesaret edemeyeceğine inanan Lord, eşinin baskılarını bu şekilde kıracağını düşünmüştür. Fakat Lady Godiva atının üzerinde bu geçişi yapar.

Bu durumu öğrenen halk, dükkânlarını kapatarak evlerine çekilir. Lady'nin onurunu korumak adına insanlar sokağa çıkmazlar, hiçbir pencerenin perdesi bile aralanmaz. Lady'nin bu cesur davranışı karşısında, ona duydukları derin saygıyı gözlerini kapatarak gösterirler.

Bu olaydan sonra Lady Godiva'nın cesareti, kararlılığı, saflığı, tutkusu ve güzelliği pek çok sanatçıya ilham kaynağı olmuş, tarih boyunca çok sayıda farklı tarzlarda resmedilmiş ve heykellere konu olmuştur.

Bizim toplumumuzda derebeyine bırak karısını, bu itirazı yapması gereken yardımcılarından bir ses çıkmaz. Böyle bir vakıa olsa millet perdelerini kapatmayı bırak seyre durmak için birbirini ezer. Kadının direnişinden dolayı hayranlık duymak yerine orası burası nasıl muhabbetleri yapılır.

Böyle bir toplum olunduğu için krallar da derebeyleri de kandırılıp kandırılıp duruyor kral çıplak diyecek bir çocuk bile bulunamıyor!

Bizim de kandırla kandırıla köşe olan krallarımız ve derebeylerimiz tarih kitaplarına konu olmak için bekliyor!

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :  

Tümü