Maltepe’de Cemal Süreya 4.Kez Anıldı

Maltepe Belediyesinin ve Maltepe Kent Konseyinin Cemal Süreya anma etkinliğinde usta şairin dizeleri seslendirildi, anılar anlatıldı, şarkılar söylendi.

23:55:54 | 2022-01-14

Usta şair Cemal Süreya, aramızdan ayrılışının 32. yılında Maltepe'de anıldı. Maltepe Belediyesi ev sahipliğinde dördüncü kez gerçekleştirilen Cemal Süreya anmasına şairin yakınları ve dostları ile birlikte çok sayıda sanatçı katıldı. Maltepe Belediyesi, Maltepe Kent Konseyi Kadın Meclisi, Artshop Yayıncılık ve Hatay Restaurant’ın ortak düzenlemiş olduğu anma programında şairin şiirleri okundu, anılar paylaşıldı, belgesel gösterimi ve müzik dinletisi yapıldı. 


 
Cemal Süreya Anması, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Maltepe Kent Konseyi Başkanı Eray Aydın, Maltepe Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Gülay Özelde günün anlamına dair bir konuşma yaptı. Ardından Maltepe Kent Konseyi Kadın Meclisi yönetimi Cemal Süreya'nın şiirlerini duygulu bir şekilde okudular.


 
ŞİİRLER OKUNDU, ŞARKILAR SÖYLENDİ
 
İki yazar isim; Vedat Akdamar ve Özlem Barlok’un yönetiminde gerçekleştirilen anma etkinliğine Cemal Süreya’nın kardeşi Perihan Bakır, CHP Maltepe İlçe Başkanı Ali Cengiz Erol, Cem Karaca’nın eşi İlkim Karaca, Hatay Restaurant kurucusu Cemal Süreya’nın yakın arkadaşı Mehmet Ali Işık, sanatçılar; Aba Müslim Çelik, Osman Kartaler, Göktan Güçlü, Muzaffer Özdemir, Nevzat Karataş, Tümer Avcı ile birlikte çok sayıda önemli isim katıldı. Etkinlik kapsamında yönetmenliğini A. Ayben Altunç Yarbaşı’nın yaptığı ve Cemal Süreya’nın kendi sesinden hikayesinin anlatıldığı “Süreya’nın Cemali” isimli belgeselin de gösterimi yapıldı. Üç saat süren etkinlikte İlkim Karaca, Can Yıldırım eşliğinde Cemal Süreya şiirlerinden oluşan besteler seslendirirken Muzaffer Özdemir, Nevzat Karataş ve Tümer Avcı da türküleriyle geceye renk kattılar.


 
“CEMAL SÜREYA GELEMEDİ, BİZ GELDİK”
 
Etkinlik boyunca sahnede şiirler okunur, şarkılar söylenirken, katılımcılar Cemal Süreya ile ilgili anılarını da paylaştılar. Süreya’nın yakın arkadaşı Mehmet Ali Işık, hayatını Cemal Süreya’ya adadığını çünkü kendisini Mehmet Ali Işık yapanın Cemal Süreya olduğunu belirterek “Öğretmenimdi” dedi. Kaligrafi sanatçısı Osman Kartaler de bir gün Cemal Süreya’nın yaşadığı eve davetiye bıraktığını, birkaç gün sonra sergisine o zaman tanımadığı Perihan Bakır’ın kızlarıyla geldiğini, sergiyi bir saat gezdikten sonra kendisine “Osman Bey, Cemal Süreya’ya davetiye getirmişsiniz, o gelemedi biz geldik. Ben kardeşiyim” dediğini anlattı. Papirüs Dergisi’nin ortaya çıkış hikayesinin anlatıldığı, Üvercinka’nın kimliğinin tartışıldığı, Süreya’nın sadece bir aşk şairi olmadığının altının çizildiği etkinlik, şiirlerle sona erdi.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   Maltepe Belediyesi Maltepe Kent Konseyi Cemal Süreya

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>