Maltepe Form; “Vergi dışı bırakılmalı ve 4 bin TL olmalı”

Pandeminin ve derinleşen krizin etkileriyle geçim şartlarının giderek ağırlaştığı bir dönemde, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenecek olan 2021 Asgari ücretine bir çağrıda İstanbul’da Maltepe Forum üyelerinden geldi; Vergi dışı bırakılmalı ve 4 bin TL olmalı.

00:26:34 | 2020-12-11

Haber/ Elmas Aydoğan

Maltepe Merkez Meydanı’nda bir araya gelen yurttaşlar, işçilerin yanında olduklarını, asgari ücrete ilişkin taleplerini düzenledikleri basın açıklamasıyla dile getirdiler. “İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret” ve “Emekten, kadından ve doğadan yana başka bir bütçe mümkün” pankartları taşıyan yurttaşlar adına açıklamayı Alp Tanlası yaptı.

 

Maltepe meydanında basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi;

Bildiğiniz gibi asgari ücret çalışanların alması gereken en düşük ücret olarak kabul ediliyor ve dünyanın birçok ülkesinde bu ücret sembolik bir anlam taşıyor. 

Dünya genelinde çalışanların asgari ücret oranı onda bir iken bugün Türkiye’de çalışanların neredeyse yarısı asgari ücret veya daha düşük ücret ile çalışmaktadır, bu durum aslında asgari ücreti ortalama ücret haline getirmiştir. 

Asgari ücret sadece bu ücretle çalışanları da ilgilendirmiyor, diğer çalışanların ücretlerini de, emekli aylığı, yaşlılık aylığı gibi maaşları da belirliyor.

Yine bilindiği gibi asgari ücret tespit komisyonu 5 işçi, 5 işveren, 5 hükümet temsilcisinden oluşuyor. Yani asgari ücretin belirlenmesi tamamıyla işveren ve hükümet temsilcilerinin insafına bırakılıyor. 

Uluslararası çalışma Örgütü’nün asgari ücret tespitine ilişkin sözleşmesinde, işçinin ve ailesinin ihtiyaçları, genel ücret seviyesi, hayat pahalılığı, sosyal güvenlik yardımları ile diğer sosyal grupların göreli hayat standartları; asgari ücretin belirlenmesinde dikkate alınması gereken unsurlardır deniyor.

İnsan hakları evrensel beyannamesine göre ise, çalışan herkesin kendine ve ailesine insanlık onuruna uygun bir yaşayış sağlayacak, her türlü sosyal koruma aracılığıyla da tamamlanan adil ve elverişli bir ücret almaya hakkı vardır deniyor.

Yoksulluk sınırının 8000, açlık sınırının 3000 liraya dayandığı, Pandemi koşullarından dolayı işsizlik, açlık ve sefaletin daha da arttığı bugünlerde, belirlenecek asgari ücret daha bir önem kazanmıştır. 

Asgari ücretin belirlenme sürecinin hükümet ve işverenlerin insafına bırakılmaması için işçi sınıfı ve emekçi örgütlerinin, emekten yana tüm ezilenlerin, yoksul halk kesimlerinin ortak taleplerini birleşik bir şekilde savunması ve bunun mücadelesini vermesi çok önemlidir.

Bugün açlık ve yoksulluk sınırları düşünülerek, salgın şartları da hesaba katılarak,

Asgari ücret belirlenmesinde sadece işçinin kendisi değil, ailesi de esas alınmalıdır,

Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı ve net 4000 lira olarak belirlenmelidir.

 

Milyonlarca çalışanla birlikte, yine milyonlarca insanımızı etkileyen asgari ücretin insan onuruna yaraşır, insanca bir yaşam sürdürülmesini sağlayacak düzeyde  belirlenmesi için, görüşmeleri yürüten işçi sınıfı ve  emekçi örgütlerinin yanında olduğumuzu, bu mücadelede birlikte olduğumuzu buradan duyuruyoruz.

MALTEPE FORUM

 

 

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Maltepe Pendik Kadıköy Bakırköy Beşiktaş Kartal Bağcılar Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>