MALTEPE FORUM PARKIN ''GEZİ PARKI'' OLAN İSMİ GERİ İSTİYORUZ

Maltepe Forum; “Bizler Maltepe’de yaşayanlar, yaşadığımız bölgede ırkçının adını bu parka verilmesini asla kabul etmiyoruz” diyerek basın açıklamasında bulundular.

21:29:09 | 2021-01-07

Haber/ Elmas AYDOĞAN

Mülkü İBB ait olanMaltepe, Yalı Mahallesi 16503, 16508, 16521 numaralı adaların güneybatısında, Rıhtım Caddesi ve Turgut Özal Bulvarı arasında yer alan parkınyaşadığımız bölgede ırkçının adını bu parka verilmesini asla kabul etmiyoruz diyen Maltepe Forum parkın  ''Gezi Parkı'' olan ismi geri istiyoruz diye basın açıklaması yaptılar.

 

Maltepe Forum Basın Açıklaması;

 

KAMUOYUNA DUYURU!

Maltepe, Yalı Mahallesi 16503, 16508, 16521 numaralı adaların güneybatısında, Rıhtım Caddesi ve Turgut Özal Bulvarı arasında yer alan park, bölge insanının çok sık kullandığı bir alandır. Parkın bir kısmı işletmecilere verilen kafeteryalarla özelleştirilmiş olsa da, diğer kısımları uzun süredir bölge insanının dinlendiği, yürüyüş yaptığı bir alandır.

2013 yılında Taksim’deki Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nın yeniden yapılması için, parkta ağaçların kesilmesine karşı yürütülen mücadele, bilindiği gibi tüm yurdu etkileyen, baskıcı ve otoriter yasalara ve düzenlemelere karşı bir direniş olarak büyüdü.

Günlerce devam eden bu direnişte, yetkililerin emirleri ve polisin kullandığı orantısız şiddet sonucunda 7 gencimiz hayatını kaybettiği, onlarcası da yaralandı.

Gezi parkından sonra, her yerde parklarda devam eden forumlardan bir tanesi de Maltepe Forumu’dur. Forumun toplandığı park ise; o dönem adı olmayan, forum toplantıları sırasında katılımcıların ve bölge halkının verdiği isimle “Maltepe Gezi Parkı” idi.

Dönemin CHP’li Maltepe Belediye Meclisinde alınan kararla Parka “Maltepe Gezi Parkı” adı verildi ve isim tabelası da parkın bir köşesine yerleştirildi. Dönemin AKP’li İBB yönetimi ise parkın mülkiyetinin kendilerinde olduğunu ifade ederek, siyasi bir restleşmeye gitti.

Aradan geçen 7 yılda Maltepe Belediyesi’nde siyasi parti değişmedi ( belediye başkanı değişti ama hala CHP yönetiminde), İBB de ise 20 yıla yakın devam eden AKP iktidarı değişti.

Bizler Maltepe’de yaşayanlar, yaşadığımız bölgede ırkçı faşistin adını bu parka verilmesini asla kabul etmiyoruz. Kendine sosyal demokrat diyen bir partinin belediyesinde oybirliği ile alınan bu kararı tanımadığımızı, parkımıza bu ismin verilmesini kabul etmediğimizi tüm kamuoyuna ile paylaşıyoruz.

 

 

Karar Özeti

Maltepe İlçesi Park İsimlendirilmesi Hk.

Karar Tarihi

18 Kasım 2020

Karar No

1280

Karar Metni

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin 09.03.2020 tarihli birleşiminde 2020/364 sayı ile komisyonumuza havale edilen teklif yazısında;

BAŞKANLIK MAKAMINA

Cumhuriyetimizin önemli yazarlarından Hüseyin Nihal Atsız, yaşamını tam yarısını, 35 sene Maltepe Köy içi mevkiinde yaşamıştır. Sayısız şiir ve kitabı bu bölgede yazmıştır.

Maltepe ilçesi, Yalı mahallesi 16503, 16508, 16521 no'lu adaların güneybatısında ve Rıhtım caddesi ile Turgut Özal Bulvarı arasında yer alan isimsiz parkın " Hüseyin Nihal ATSIZ" parkı olarak isimlendirilmesini, İYİ Parti Grubu adına teklif ediyoruz denilmektedir.

KOMİSYON GÖRÜŞÜ: Maltepe ilçesi, Yalı mahallesi 16503, 16508, 16521 no'lu adaların güneybatısında ve Rıhtım caddesi ile Turgut Özal Bulvarı arasında yer alan isimsiz parkın " Hüseyin Nihal ATSIZ" parkı olarak isimlendirilmesi teklifi incelenmiş olup; Park İsimlendirilmesi talebi Komisyonlarımızca uygun görülmüştür.

Meclisimizin onayına arz olunur.”

Şeklinde hazırlanan Harita Komisyonu raporu; İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin 8. Seçim Dönemi 2. Toplantı Yılı, Kasım Ayı Toplantılarının 18 Kasım 2020 tarihli 4. birleşiminde okunarak, yapılan işaretle oylama neticesinde raporun aynen ve Oybirliği ile kabulü kararlaştırılmıştır.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :  

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>