Rant kanalı için devlet garantisi

Yapılan yasal düzenlemeyle Kanal İstanbul projesine devlet garantisi verildi. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Koramaz, “Bu düzenleme, bir rant projesi için ülkenin varını yoğunu heba etmek anlamına geliyor” dedi.

14:27:10 | 2021-03-21

stanbulluların, bilim insanlarının, kent ve yaşam savunucularının tüm itirazlarına karşın AKP’nin Kanal İstanbul ısrarı sürüyor. Şimdi de yapılan yasal düzenlemeyle projeye devlet garantisi verildi.

Resmi Gazete’de dün yayımlanan kararla, Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanun’a geçici bir madde eklendi.

Bu madde şöyle: “GEÇİCİ MADDE 4: 15 Mart 2020 tarihinden sonra ihalesi yapılmış ancak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte henüz uygulama sözleşmesi imzalanmamış, yurt dışından finanse edilmesi planlanan yap-işlet-devret projeleri kapsamında, 1I/A maddesi uyarınca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı özel bütçeli kamu idareleri tarafından imzalanacak borç üstlenim anlaşmalarına, ilgili idarenin borç üstlenim anlaşmasından kaynaklanan yükümlülüklerinin yerine getirilmesini sağlayacak şekilde, 4749 sayılı Kanun’un 4’üncü maddesi ile 8/A maddesi hükümlerine tabi olmaksızın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da taraf olabilir.”

RANT UĞRUNA…

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bu geçici maddeyle Kanal İstanbul’a devlet garantisi verilmiş oldu” dedi. BirGün’e konuşan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ise şunları kaydetti: “Bu düzenleme, bir rant projesi için ülkenin varını yoğunu heba etmek anlamına geliyor. AKP iktidarı, ekonomik ve politik yönelimine uygun olarak bütün kamu kaynaklarını rant uğruna harcıyor. Kanal İstanbul projesi, tam anlamıyla coğrafik, ekolojik, ekonomik, kentsel, kültürel, kısacası yaşamsal bir yıkım projesidir. Bu proje, İstanbul’un hiçbir sorununu çözmeyecek, aksine var olan sorunlarını katmerleştirecektir. Biz bu rant projesine karşı mücadelemize devam edeceğiz.”

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı CHP İYİ PARTİ Sadet Partisi

Tümü