?Sanat bütün farklılıkların ortak enerjisidir?

Ressamı Kasım Adıgüzel ?Sanat geçmişte birleştiriciydi gelecekte de birleştirici olacaktır, sanatta ötekileşme yoktur. Sanat bütün farklılıkların ortak enerjisidir dikkat ederseniz sanat ruhuna sahip insanlarda sınırlar savaş makineleri nöbetçi kuleleri anlamsızdır? dedi.

14:45:00 | 2016-03-05
-- Adversting 5 --

“Sanat bütün farklılıkların ortak enerjisidir”

Ressamı Kasım Adıgüzel  “Sanat geçmişte birleştiriciydi gelecekte de birleştirici olacaktır, sanatta ötekileşme yoktur. Sanat bütün farklılıkların ortak enerjisidir dikkat ederseniz sanat ruhuna sahip insanlarda sınırlar savaş makineleri nöbetçi kuleleri anlamsızdır” dedi.

Sanat ve yaşam mitolojik çağın Ressamı Kasım Adıgüzel ile gazetemiz yazarlarından Hülya ASLAN sanatına ve yaşamına dair söyleşi gerçekleştirdi.

Hülya ASLAN sordu Ressamı Kasım Adıgüzel cevapladı

Hülya ASLAN: Ressam Kasım ADIGÜZEL bey, kendinizi bize tanıtırmısınız lütfen?

 Kasım ADIGÜZEL_1966 da Ağrı’da doğdum resim sanatına ilgim çocukluk döneminde başladı maddi imkânsızlıklara rağmen çalışmalarımı sürdürdüm, zamanla tarih ve mitolojiye yönelerek yeni bir tarz oluşturdum. Çeşitli sanat derneklerinde yöneticilik yaptım birçok sergilerde yer aldım ve sosyal sorumluluk projeleri alanında etkinlikler düzenledim. Savunma sanayi müsteşarlığı’ na bağlı uzun yıllar çalıştım Kocaeli de ikamet ediyorum.

Hülya ASLAN- Eserlerinizi tarihin hangi çağındaki toplumun sosyo kültürel yapısından ilhamla yapıyorsunuz. Tarih ve Mitoloji alanında ki tarzınızdan söz edermisiniz?-

Kasım ADIGÜZEL- Akadlar dan sonra Mezopotamya’nın hızla şekillenmesi beni çok etkiledi ömrüm yeterse oradan günümüze kadar geleceğim. Bu konuda bir kitap üzerinde çalışıyorum. Muhteşem bir değişimi birlikte göreceğiz.

Hülya ASLAN-Araştırmalarınızın sonunda Sanat tarihimize kıymetli bir eser kazandıracağınıza inanıyorum bende kitabınızı merakla ve heyecanla bekliyorum. Ülke kalkınması ve toplum bilinçlenmesinde ‘’Sanat bilimden önce gelmelidir ’’ sözünü bize sanatçı gözüyle sözlerinizle resim edermisiniz lütfen?

Ressam Kasım ADIGÜZEL- Elbette bilim olmadan hiçbir şey olmaz ressamın boya/fırçası, müzisyenin kemanı/piyano su sinemanın kamerası bilimin ürünüdür, ancak toplumu ruhen fikren bilime hazırlayan da sanattır yani birbirini olumlu tetikleyen en önemli iki alandır. ’Sanatta yaratıcılık vardır, sanat bilime yol gösterir, bu halde Sanat bilimden öndedir.

 Hülya ASLAN- Sizce; çağdaş sanat nedir, ülkemizde sanat çağdaş mıdır?

Ressam Kasım ADIGÜZEL- Çağdaş sanat, sanatın her alanında yenilikçi, sanata exra bir şeyler katan topluma yeni ufuklar açan ve her zaman kendi sınırlarını zorlayan ve arayış içinde olmaktır. Ülkemizde son dönemlerde sanat alanında bir durgunluk ve yerinde sayma gibi bir durum görüyorum ama elbette bu geçicidir. İnsanlığa yön vermiş Mezopotamya da Anadolu’da sanatsız bir yaşam düşünülemez.

Hülya ASLAN- Toplumsal sorunlara farkındalık getirmek amacıyla, sanatın her dalında yapılan sanatsal eylemler(Sergiler, gösterimler, filmler, tiyatro oyunları, Edebii çalışmalar) Günümüzde toplum tarafından ne kadar benimsenmektedir?

Ressam Kasım ADIGÜZEL-Maalesef bu konuda her zaman umduğumuzu bulamıyoruz belki de bizlerin eksiklerinden kaynaklanıyor, biz yeteri kadar anlatamamış olabiliriz, toplumumuz giderek özünden uzaklaşma eğilimindedir bunun için bir araya gelip yeni çözümler aramalıyız.

Hülya ASLAN-Sanat ve sanatçı maddi, manevi anlamda toplumdan gerekli ilgi ve takdiri görüyor mu, destekleniyor mu?

Ressam Kasım ADIGÜZEL-Bu konuda büyük sıkıntılar çekiyoruz özellikle resim alanında tamamen karşılıksız aşk misali sanatı icrâ etmeye çalışıyoruz, halkımız daha çok popüler alanlara ilgi duyuyor, manevi destekleri bile bizleri mutlu ediyor.

Hülya ASLAN –‘’Sanat ekmek parası peşinde koşarsa alçalır’’ cümlesini biraz açar mısınız?

Ressam Kasım ADIGÜZEL- Ekmek peşinde koşma tabiri ticari boyutu için söylenmiş Sadece ticari amaçla sanat yaparsanız özünden uzak ve ruhsuz olur anlamını yitirir sanat çorak toprakta fidan yetiştirmeye benzer evvela su vereceksiniz emek vereceksiniz, büyüteceksiniz sonra meyve toplayacaksınız.

Hülya ASLAN-Sanat, sanat için mi sanat toplum için mi sorusu sıkça tartışılan bir konu sizin de bu konudaki fikriniz nedir paylaşır mısınız lütfen?

 Ressam Kasım ADIGÜZEL- Sanat elbette toplum içindir topluma yeni ufuklar açmayacaksa yeni fikirler vermeyecekse değersizdir, bu yüzden sanatçı da buna göre doğru mesajlar vermelidir.

Hülya ASLAN-Sanatın toplumda birleştirici, kaynaştırıcı özelliği sizce nedir?

Ressam Kasım ADIGÜZEL- Sanat geçmişte birleştiriciydi gelecekte de birleştirici olacaktır, sanatta ötekileşme yoktur. Sanat bütün farklılıkların ortak enerjisidir dikkat ederseniz sanat ruhuna sahip insanlarda sınırlar savaş makineleri nöbetçi kuleleri anlamsızdır. Çünkü Sanatta önce insandır ve ona göre herkes öyledir o halde enerjimizi olumsuz şeylerle tüketmemeliyiz.

 Hülya ASLAN-Genç Ressamlara, olmak isteyenlere sözünüz ne olur?

Ressam Kasım ADIGÜZEL -Genç arkadaşlarıma şunu söyleyebilirim evvela bizden çok daha avantajlılar çünkü heyecanlıdırlar. Sanatı severek icra etsinler. Sanata hocalarından öğrendiklerine mutlaka bir şeyler eklesinler, günlük gereksiz çekişmeleri bir kenara bırakıp sanata odaklansınlar. İyi olanlar mutlaka hak ettikleri karşılığı bulacaktır. Şu an dört genç arkadaşıma yardımcı oluyorum, bundan dolayı mutluyum bana her zaman sorabilirler.

 Hülya ASLAN- Sizin sol el sanatçı olduğunuzu gözlüyorum, sol eli güçlü sanatçılardan hangisi sizin örneğiniz yâda benimsediğiniz desem?

 Ressam Kasım ADIGÜZEL- Muhteşem solaklar arasında yer almak beni cesaretlendirdi, hepsinin insanlığa büyük katkısı oldu ama Charlie Chaplin in sessiz mesajları ve güldürürken kendisi ağlayan yönü günlük hayatta benimle örtüşüyor diyebilirim.

Hülya ASLAN-Sanat için özet sözlerinizi alabilir miyim?

Ressam Kasım ADIGÜZEL- Her insan mutlaka bir sanat dalıyla uğraşmalı. Günlük hayatta gereksiz uğraşlardan korunmanın kurtulmanın tek yolu bu. Ayrıca insanlara sanatsal güzellik katarken, kendi ruhunuzu da güzelleştiriyorsunuz, ufkunuz genişliyor çok şeyler küçük kalıyor. Kısaca Sanatsız bir hayat çok korkunçtur. Size ve Gazete Esenlere kültür sanata yer verdikleri için çok teşekkür ediyorum.

Ressam Kasım ADIGÜZEL toplumsal sorunlara sanatsal tepkilerinizi, sanatsal eyleme dönüştürerek, Kültür sanatımıza verdiğiniz katkı ve desteklerinizden dolayı biz size teşekkür ederiz. 

<script async custom-element="amp-auto-ads"
src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-auto-ads-0.1.js">
</script>

<amp-auto-ads type="adsense"
data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
</amp-auto-ads>
ETİKET :  

Tümü
-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>