Sultanahmet Meydanı’nda 29 Ekim coşkusu: 'Her gün çok güzel olacak'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) tarafından düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri, Sultanahmet meydanında binlerce Cumhuriyet severi ağırladı.

23:56:40 | 2019-10-29

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için Milli Mücadeleye destek mitinglerinin yapıldığı Sultan Ahmet Meydanı’nı seçti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte katıldığı etkinlik İBB Kent Orkestrası’nın konseriyle başladı. Ardından sahne alan Şevval Sam şarkılarıyla izleyenlere keyifli saatler yaşattı. Sam, ’’Bir kadın olarak sahneye çıkıp şarkı söyleyebiliyorsam bunu Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyum. Ekrem Başkan, zor bir yolculuğa çıktı. Hepimiz elimizi taşın altına sokup ,ona yardımcı olmalıyız’’ dedi. Ayrıca Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı destanı şiirinin ve Halide Edip Adıvar’ın 23 Mayıs 1919’da Sultanahmet Meydanı Mitingi’nde yaptığı konuşmalarının da oratoryosu kutlamaya gelen vatandaşlara sunuldu.  

ÇOK SESLİ VE ÇOK RENKLİ BİR ÜLKEYİZ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte el ele sahneye çıkarak, ‘’Cumhuriyet Sevdalıları, hepiniz hoşgeldiniz’’ diyerek başladığı konuşmasında, “Bundan 100 yıl önce, Sultanahmet meydanında, Kuvvayı Milliye ruhuyla yine yüz binlerce İstanbullu buluşmuştu. O gün İstanbul işgal altındaydı; ama bu cesur ve asil millet kendisine güveniyordu. Bu güveni Sultanahmet meydanında ifade etmek bir Türk kadınına, Halide Edip'e nasip olmuştu. Onu ve işgal günlerinde Sultanahmet'te ve İstanbul'un dört bir yanında toplanıp direnen yüz binlerce İstanbulluyu, bugün yine bu meydanda hep birlikte saygıyla, rahmetle anıyoruz. Kurtuluş Savaşımız boyunca, Anadolu'nun dört bir yanında canla başla mücadele etmiş kadınları, erkekleri, gençleri, çocukları saygıyla, rahmetle anıyoruz. 100 yıl sonra özgür ve bağımsız bir ülkede cumhuriyetimizi kutluyorsak, bunu kendimize ve önderimize, milletimizin Gazi Mustafa Kemal'e olan bitmek bilmez inancına borçluyuz. 100 yıl sonra özgür ve bağımsız bir ülkede cumhuriyetimizi kutluyorsak, bunu dünyanın büyük güçlerine karşı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bir araya gelerek cepheden cepheye savaşmış atalarımıza, dedelerimize borçluyuz. Biz, tam 96 yıldır özgür ve bağımsız bir milletiz. Her birimiz farklıyız. Çok sesli ve çok renkli bir ülkeyiz. Ama biz ayrışmayı değil, Cumhuriyet değerleri etrafında birleşmeyi seçtik. Onun için böyle güzeliz. Onun için böyle güçlüyüz. Bugün bu ülkede yaşadığımız tüm güzellikler, burada gördüğümüz bu eşitlik ve kardeşlik tablosu, kendimize olan güvenimiz, geleceğimize duyduğumuz umut. Bütün bunlar Cumhuriyet sayesindedir’’ diye belirtti.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü