Tekstilkent Kongresi Vekâlet Savaşları Gölgesinde Gerçekleşti.

Tekstilkent kongresi vekâlet savaşları gölgesinde ve genel kurul salonunda konuşanların kongre dışına çıkarma tehditleri altında Tekstilkent Çarşı blokta geniş güvenlikler altında yapıldı.

23:39:00 | 2021-11-29

Haber/Hasan Gürsoy

Tekstilkent Kooperatifinin 2018,2019 ve 2020 yıllarına ait üç yıldır yönetim tarafından yapılmayan kongresi 27.11.2021 tarihinde Tekstilkent Çarşı Blokta gerçekleşti. Geniş güvenlik önlemleri altında gergin başlayan kongreye üyelerin, basın mensupların, avukatların, özel güvenlik ekiplerinin dışında katılımcı alınmadı.
Tekstilkent kongresinde 4 farklı grup adayının yarıştığı seçimli kongrede mevcut başkan Yaşar Küçükçalık kendi yönetiminden olan Faik Çetin Arı’yı destekledi. İkinci aday Hamiyet Aybedir. Üçüncü aday, Fikret Kaltan, Dördüncü aday ise Tekstilkent tasfiye grubu başkanı AYKUT SAKA oldu.

Bakanlık görevlisinin kongre açılış konuşmasının ardından açılan kongrede Yaşar küçükçalık uzun süre konuşması sonrasında Divan başkanlığı için adeta vekalet savaşları verildi. 3137 üyeli Tekstilkent kongresine 392 asil üye 1019 vekaletli üye katılım sağladı. Üyelerden alınan Vekâletlerle kongre kazanıldı.
Yaşar Küçükçalık yönetiminin desteklediği divan başkanlığı aday liste oylaması sonrası yeterli çoğunluğu sağlamayınca muhalif gruplarının itirazına rağmen Sayman olamayan eski Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Polat ikinci sayımında oylar ikiye katlandı ve divan başkanlığını yönetimin aday listesi kazandı. Muhalif başkan adayların asil üye çoğunluğu olduğu kongrede yönetimin tarafından kullanılan 10’ luk vekaletlerle divan başkanlığı seçimi kongrede adeta şaşkınlığa neden oldu.
Divan başkanlığı seçiminde sonra Kongrede ilginç şeyler yaşanmaya devam etti. Gücün ve hukuksuzluğun neler yaptığını, nelere kadir olduğunu bir kez daha görüldü.

Demokratik bir ortamın olmadığı kongrede Başkan adayları divan başkanlığına önerge vermelerine rağmen Söz verilmedi ve konuşturulmadı. Gündem Maddeleri hakkında Konuşmak isteyen sayılı iki-üç kişiye de sadece iki dakika süre verildi. Konuşma esnasında mikrofonları kapatılarak Susturuldular, ötelendiler. Dışlandırıldılar. Yaşar küçükçalık tarafından sürekli genel kurula hitaben yetkimiz var huzursuzluk yapanı dışarı çıkarılmakla tehdit edildiler.
Gündem maddelerinin oylanması sırasında aday gruplarının birlikte hareket genel kurulu terk etmesine rağmen kabul oylarının tırmanışı ve yüksek çıktığı görüldü. Geçmiş yönetimin ibra etmek zorunda olduğu fakat yolsuzluk ve rüşvet nedeni ile davası süren konular bile genel kurulda hukuksuz oylamada ile de genel kurulun oylatılıp kabul edildi.
Yönetime aday olan 3. Grup Yaşar Küçükçalık yönetimini protesto ederek genel kurul salonunu terk etti. Grupların salonu terk etmesinden sonra, Yaşar Küçükçalık tarafından desteklenen Yönetim Kurulu Aday Listesinde bulunan divan kurulu başkanlığı 6 üyesini tamamen etkisi altına aldığı genel kurul salonuna etkisiyle,

Gündemin 13. Maddesi seçimine geçildiğinde genel kurul salonunda sadece Tekstilkent Hukuk Sayfa editörü ortakların kahraman savunucusu olan bazı cesur insanlardan Şenol Özyurt , Av.İrfan Yurttaş , Aykut Saka ile Yaşar Küçükçalık grubunu destekleyen üyeler kaldı. Böylelikle Sandığa gidilerek seçim yapıldı. Yapılan seçimde sandıkların açılması ile Divan kurulu Başkanı Mehmet miktad erol, Divan Başkan yardımcısı Harun Geyleni,Metin Özel,Recep Temur,Aşkın Yeşilyurt ve Sebahattin Akyıldız dan oluşan divan kurulu Üyesinin de aralarında bulunduğu Faik Çetin Arı yönetim kurulu aday listesi 317 oy alarak Tekstilkent in yeni başkanı oldu.

Divan Başkanlığına seçilen 6 üyenin Faik Çetin Arı’nın yönetim listesinden yönetime seçilmesi adil ve demokratik bir seçimin olmadığının göstergesi idi.
Şenol Özyurt’un genel kurulda hazırlıklı gelip divana önerge yağmuruna tutması ile Genel kurula hitaben 3 kere kürsüye çıkıp genel kurula hitap etti. yaptığı konuşmalar ortakların takdirini aldı . Üyelere gerekli bilgileri vererek damgasını vurdu. Genel kurul öncesinde gerek hazirun cetveli imzalanmasında, gerekse kongre salonunda Yaşar Küçükçalık destekçilerinin vekaleten kullandıkları 10’luk oy pusuları en dikkat çeken konusu oldu.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   Tekstilkent Giyimkent Kongre

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>