UEFA Konferans ligi nedir? Türk Futbolunu Nasıl Etkileyecek?

2021-2022 sezonu Avrupa futbolunda köklü değişikliklerin meydana geleceği bir yıl olacak. Bunun başlıca faktörü de UEFA Konferans Ligi’nin hayatımıza girmesiyle başlayacak. Peki nedir bu konferans ligi gelin hep beraber bakalım.

00:22:20 | 2021-02-22

Video olarak izlemek için: https://youtu.be/Dv4jRve9qNM

2015 senesinden beri UEFA, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nde elenen alt seviyedeki takımlar için üçüncü seviyede bir turnuva düşündüğü belirtiyordu. 2018'de turnuvanın ismini geçici olarak Avrupa Ligi iki olacağı söylendi. Çok geçmeden 1 yıl sonra, 24 Eylül 2019 tarihinde turnuvanın resmi adı UEFA Konferans Ligi olarak belirlendi. İlk başta bu turnuvanın 48 takımlı olacağı konuşulurken; çok fazla takım olacağı için bu sayı 32 takıma düştü. Bununla da kalınmadı Avrupa Ligindeki takım sayısı 48’den 32’ye düşürüldü. Ve eskiye nazaran daha az ligden takım katılacağına karar verildi. Peki UEFA neden böyle bir işe kalkıştı? Cevabı çok basit: Para.

Şampiyonlar ligi artık bambaşka bir platform haline geldi. Reklam anlaşmalarından kazanılan paralar büyüdü. Bu paralar büyüdükçe Avrupa'nın büyük kulüpleri neden parayı başka kulüplerle bölüşelim ki diye düşündü. Eskiden Kızılyıldız, Stuea Bükreş, Porto, Celtic gibi takımlar şampiyonlar ligini kazanabiliyorken son on sezonda 5 büyük lig dışından sadece ajax şampiyonlar liginde yarı final oynayabildi. Bazı sezonlarda çeyrek finallerde bile 5 büyük lig dışından takım yoktu. Avrupa Ligi de bundan nasibini aldı. Son sekiz sezondur İspanya ve İngiltere ligleri dışından başka hiçbir takım bu kupayı kazanamadı. Yani beş büyük lig dışındaki takımlar daha çok üvey evlat muamelesi gördü. Ve UEFA biz bu ateşli taraftarları nasıl dindiririz diye düşünürken. Konferans ligini kurmaya karar verdi. Yani UEFA dedi ki Galatasaray, Cska Moskova, Anderlecht, Dinamo Zagreb, Basel gibi takımlar artık Avrupa’da çok başarılı olamayacaklar. Biz orada bir transfere 20 milyon Euro harcayabilecek kulüplerle yolumuza devam edelim. Bu kulüplere de kendi başlarına oynayabilecekleri bir alan açalım. Büyük kulüpler para kazandıkça kazansız, kazandıkça harcasın ve daha büyük oldukları bir döngünün içerisine girsin. Bu takımlarda yerel de büyüklüklerini korusun ama hiçbir zaman abilerinin tahtına göz dikmesin sadece onlara oyuncu yetiştirebilsin. Kurulan sistemin özeti budur. Artık 5 büyük lig dışından bir takımın bu iki kupayı kazanma ihtimali kalmadığı için daha düşük seviyeli bir organizasyon kurma fikridir bu.

Peki bu organizasyonun içeriği nasıl olacak?

Gelecek sezondan itibaren Avrupa Ligi'nin formatı değişecek. Bu sezon on iki olan grup sayısı, gelecek sezon sekize düşecek. Gruplarını ikinci tamamlayan takımlar, şampiyonlar liginden gelen grup üçüncüleriyle oynayacak. Bu aşamayı geçenler grup birincileriyle oynayacak. Örnek vermek gerekirse; bu sezon şampiyonlar liginde grup üçüncüsü olan Olimpiakos, Avrupa ligine düşmüş ve grup birincisi olan PSV ile eşleşmişti.  Artık böyle bir şey mümkün olmayacak. Grup birincileri ilk turu pas geçecek şampiyonlar ligi gruplarından gelen 8 takım, Avrupa ligi gruplarında 2. Olmuş sekiz takımla eşleşecek. Bu turu geçenler grup birincileriyle oynayacak. Son 16 turu böyle başlayacak. Aynı şekilde Avrupa ligi üçüncüleri konferans liginde grup ikincileriyle eşleşecek. Turu geçenler grup birincileriyle oynamaya başlayacak. Şampiyonlar ligi formatında ise bir değişiklik olmayacak.

Türkiye Bu Durumdan Nasıl Etkilenecek?

 Avrupa Fatihi Lakaplı Galatasaray, Şampiyonlar ligindeki son 24 maçında 16 mağlubiyet, 6 beraberlik, 2 galibiyet aldı, Fenerbahçe 11 yıldır şampiyonlar ligine gidemiyor ve bu 11 sezonda Sadece 5 kez Avrupa Ligi'ne gidebildi, Beşiktaş Avrupa'da oynadığı son 6 sezonda sadece bir kere gruptan çıkabildi. Üç büyük kulübümüzde Avrupa Liginde akla gelmeyecek takımlara elendi. Bunun yanında Avrupa’ya giden diğer kulüplerimizde, dişe dokunur hiçbir başarı elde edemedi. Bu yüzden ülke puanımız düştükçe düştü. Artık şampiyonlar ligine direkt takım göndermeyeceğiz ve Avrupa ligine sadece Türkiye Kupasını kazana takım ön eleme oynamak şartıyla gidebilecek. Artık Avrupa arenasından silinir hale geliyoruz. Kulüplerimiz son derece vizyonsuz ve sadece birbirlerine laf atıp, bugünü kurtarmanın peşindeler. Bir an önce kendimize gelmemiz gerekir. Bu ne Galatasaray ne Beşiktaş ne de başka bir kulüp meselesi. Biz taraftarlarında birbirimizi düşman görmeyip kulüplere zarar veren yönetimlere oku çevirmesi gerekir. Beni izlediğiniz için teşekkürler. Videoların devamının gelmesini istiyorsanız beğenmeyi unutmayın.  

Ozan Onur Gürsoy

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul UEFA TFF Kartal Pendik Maltepe Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>