YEREL Mİ, GENEL Mİ?

Yerel mi, genel mi, yoksa boş boş konuşan gider mi? Gelen gideni aratır mı, yoksa eskilerin prim yaptığı bitpazarına nur yağar mı?

13:36:38 | 2018-12-07
ALİ CANTÜRK
ALİ CANTÜRK      canturkali52@gmail.com

Farkında mısınız, çok mu sık aralıklar ile seçimlere gidiyoruz! Seçimlere gitmek bir yana seçimler ve gündemler de içi içe geçmiş gibi duruyor.

İktidar ve onun yanında yer alan, koalisyon ortağı olmayıp, ittifak ortağı olan parti başkanı, önünü açtı ve yerel seçimler ülkenin makûs talihini belirleme seçimlerine döndü!

Yerel seçime gidiyoruz, altı üstü görev yetki ve sorumlulukları kanunla belirlenmiş belediye başkanı seçimi yapılacak!

Ama kafaları koltuk muhafazasından başka bir şey düşünmeyen birileri, koltuk koruma adına ülkenin gerilmesinden, birilerinin belki de ölmesinden rahatsızlık duymayacak genişlikte, ama aynı zamanda o derece sığlıkta açıklama yapıyorlar.

Yerel seçimlerde geneli konuşmak size daha çok zarar verir. Belediye yönetimleri kötü de ülke yönetimi çok mu iyi. O şekilde oynamak istiyorsanız öyle olsun!

Ülkeyi yönetenlerin, dost ve müttefik dedikleri adamların, yol açtığı söylenen ama üretim ve işsizlik rakamları ile öyle olmadığı görülen, ekonomik darboğazın sebebini adam gibi açıklayın.

Faiz lobisine hizmet etmekle, karşı olmak arsında verilen sözde savaş neden kaybedildi bir anlatın hele.

Enflasyon rakamlarını, Sayıştay raporlarına yansıyan yolsuzlukları hakkında birkaç kelam edin. Ülkenin borcunu, yıllık faiz giderini, tarım ve hayvancılıkta gelinen durumu izah edin.

Akillerin Oslo da ne işi vardı, birileri neden federasyon mütalaaları yapıyor, bu arada PKK yöneticilerine yakalama ve HDP yöneticilerinin mahkûmiyet alması kurnazlığı ile tehlike saklanmaya çalışılıyor. PKK nın emperyalizmin maşası olduğu unutuluyor.

16 yıl boyunca tek başına iktidar olup, basın ve dış destekli ne kadar parti, kurum kuruluş ve kişinin desteğini alıp, bugün beka sorunundan bahsetmek her şeyden önce kendi kendini inkâr etmek demektir.

Bu inkâr yüzünden destekler gidiyor, halk uyanıyor, gündem oluşturma adına parça parça aday açıklanma seremonileri milleti bayıyor. Birilerinin seçim kazanma adına her haltı yeme tahminleri milleti çok geriyor!

Böyle bir şey yok atıyorsunuz diyarsanız paçanız yiyorsa istediğiniz kanalda bunları tartışalım. Öyle seçmece beslemeler ile değil, bizimle tartışın.

Bizimki de saflık, adamlar belediyecilikten bahsetmez, bahsedemez tabi ki de! Devletin kurumları başta olmak üzere, kendi parti kurum ve kuruluşları da görüyor olanları!

Hepsi biliyor; kendi hazırladıkları stratejik programa uymadıklarını, bütçelerin borç yükü altında ezildiğini, şehirlerin katledildiğini, kamu görevlileri etik kurallarına uyulmadığını, şeffaf belediyeciliğin yanından geçilmediğini.

2023 ten 2071e uzanan vizyon sapması bizi nerelere götürecek. Kim yerelde gidecek, kim genelde gidecek. Bilinen gerçek gelen gider. Mesele, gök kubbede hoş seda bırakabilmekte!

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :  

Tümü