Yine Yeniden Kentsel dönüşüm

Binalar çöküyor, yağan kar yağışından sonra istinat duvarları çöküyor, İstanbul'a ihanet ettik diyenler, kupon arazi deyimi ile rantsal dönüşümü meşrulaştıranlar, ölümü gösterip sıtmaya razı edenler, yine kentsel dönüşümden bahsediyor.

16:32:32 | 2019-03-09
ALİ CANTÜRK
ALİ CANTÜRK      canturkali52@gmail.com

Kentsel dönüşüm ihtiyaçtır ve gereklidir! İşin acı tarafı kentsel dönüşümü iktidarları boyunca ağızlarında sakız edip, dört başı mamur bir örnek sunamayanlar, bunu dillendirerek, bu ihtiyacı anlamsız hale getirmektedirler.

Angaje olanlar yapamaz!

Bu idareciler plansızlığa angaje olmuştur. Bu şahıslar kargadan başka kuş tanımam havası ile kendilerinden başkasının bu işleri bilmediğini ve yapamayacakları vehmine kapılmış ve bal gibi yanılmışlardır.

Bu yanılgılara ilçemiz ve çevremizden örnek verecek olur isek:

Bayrampaşa Terazidere, Güngören Tozkoparan, Esenler Yavuz Selim Mahallesi, biliyoruz havaları ile hava aldıkları yerler olmuştur. Kurdukları ofisler, masraf kalemi olmaktan öteye geçmemiştir.

İlçemizde Yavuz Selim Mahallesinde, mahalle muhtarının öncülüğünde kurulan heyetin hazırladığı proje konsepti de ortada iken, belediyenin her türlü zorlamasına rağmen halkın desteğini almış iken, oraya kendi bildikleri ve gördükleri ama hiçbir şey bilmediklerini ortaya koyan proje sunmuşlar, halktan destek bulamayarak derlenip, toparlanıp gitmişlerdir.

Tozkoparanda alttan girip üstten çıktılar, işi bilenler karşısında, Danıştay'dan darbeler yiyerek geri çekildiler. Şimdi seçim öncesi 60 dönümün, 8 dönümüne ihaleye çıkarak, sözüm ona kentsel dönüşüm yapıyorlar!

Bunlar kamu adına iş yapıyoruz adına, kamunun kanun ve yönetmeliklerini çiğnerken, kamunun verdiği hakları vatandaştan esirgemekten geri durmamışlardır.

Kentsel dönüşüm yaptık dedikleri yerler, beton yığınına dönmüştür. Zarar ediyoruz dedikleri projeler yandaşlarını ihyaya dönmüştür!

Belediyelerin asli görevi plan yapmaktır. Bunlar müteahhitlik ve emlakçılığa soyundular! Plan yapmayıp günü kurtaracak projeler yaparak göz boyadılar ama kentsel dönüşümü de bu arada karaya boyamış oldular.

Hüküm ekseriyete göre verilir! Şehirlerimizdeki binaların kahir ekserisi yapı stoğu olarak sıkıntılıdır, depremde can ve mal kaybı çok yaşatacak yapılardır. O yüzden lokal tedaviler ile kupon arazi mantığı ile zaman kaybedilerek yapılan işler, kentsel dönüşümün lafının bile halkımızda reaksiyona sebep olmasına neden olmuştur.

Yapılan uygulamalar ve ihanet ettik açıklamamaları sonucu anlaşılan o ki binalardan önce mevcut yönetim anlayışı değişmelidir. Değişmeli ki kentsel dönüşüm ilk önce adını kurtarsın, daha sonra şehirlerimizi kurtarsın.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü