YÖNETİCİ ASABİ OLMAMALI

Asabiyet sevilmeyen bir huydur. Bazı insanların yüzünün sert olması, asabi olması anlamına da gelmez. Tatlı sert olmak, hatta yumuşak görünüp, adaletsizlik ve haksızlık karşısında sert ve keskin olmak en iyisidir!

08:00:18 | 2018-11-28
ALİ CANTÜRK
ALİ CANTÜRK      canturkali52@gmail.com

Asabiyet sevilmeyen bir huydur. Bazı insanların yüzünün sert olması, asabi olması anlamına da gelmez. Tatlı sert olmak, hatta yumuşak görünüp, adaletsizlik ve haksızlık karşısında sert ve keskin olmak en iyisidir!

Şeyh Edebali'nin: Ey oğul beysin, bundan sonra öfke bize uysallık sana, güceniklik bize gönül almak sana, suçlamak bize katlanmak sana, acizlik yanılgı bize katlanmak sana nasihati meşhurdur. Bu hitap beye, lidere hitap olunmuş olsa da aynı zamanda yöneticiyedir.

Beylerin, yöneticilerin asabiyetinin en temel sebebi dostlarını seçmedeki yanılgılarıdır.

Yine Şeyh Edebali bir nasihatinde dost olunmayacakları şöyle sıralar: Cahil, saygısız, görgüsüz, açgözlü, kibirli, ukala ve namert.

Şimdi bir de yönetici olup, başkaları tarafından yönetilmek meselesi var. Asabiyet konusunda yöneticileri asabi yapan en etkili etmen bu gibi gözükmektedir.

Şimdi düşünün size bir yöneticilik veriyorlar ama yardımcılarınızı başkaları atıyor! Yardımcılarınızın sizin düşman dediğiniz adamlarla kankalık boyutunda ilişkisi var, siz buna katlanmak zorunda kalıyorsunuz adam asabi olmasında ne yapsın!

Ayrıca huyu huyunuza suyu suyunuza benzemiyor durumu da var tabi, devlet ve sistematik organizasyonlarda bu sıkıntı olmamalı ama derebeylik düşüncesinde bu olay adamı epey gerer ve asabi yapar!

Yine, size yardımcı olması gereken başka bir organizasyon sizi denetliyor, sizi yönetenlere başka başka bilgiler veriyor, hele hele bu yapının başında sizin göndermek için çaba sarf ettiğiniz bir ara gönderdiğiniz adam, allem edip, kallem edip geri gelmiş size diş biliyor tabili de asabi olursunuz!

Asabiyet ayrıca özellikle üst yöneticilerini taklit eden çömezlerde de görünür! Onlardan öyle görmüşlerdir, bağırıp çağırmayı, sürekli düşman var psikolojisi içinde davranmayı yöneticilik zannetmektedirler. Asabiyet silsile haline gelince matah bir şey zannedilir.

Üst yöneticileri asabi olup ona yakıştırılıp kendine yakıştırılmaması daha da asabi yapar insanı.

Asabiyet bir de, asıl liderlerine ihanet edip, çoluk çocuğu lider zanneden, onun bocalamaları karşısında ihanetini hatırlayıp kendi kendine kızan, kendi ile barışık olamayan, hasbel kader yönetici olanların sorunudur.

Neyse keskin sirke küpüne zarar meselesini anlamayıp yöneticiliğini haşin şekilde yapanlar, asabi olmaya, yalnızlaşmaya ve kaybetmeye mahkûmdur.

Özellikle, bir gün gideceğin yerde, asabi olup, asabi anılarak, kulakların çınlayarak gitmek hiç hoş değildir.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :  

Tümü