• AH NEREDE VAH NEREDEDE

  70 li yılların meşhur pop şarkılarından biri idi ah nerede vah nerede.

  23:38:34 | 2021-05-19
  ALİ CANTÜRK
  ALİ CANTÜRK      canturkali52@gmail.com

  Şarkının nakarat kısmının devamında bir bilen olsa ah nerede diye devam eder…

  Şarkı kalp kırıklığının terennümüdür. Bizim ah nerede vah nerede diye sorduğumuz ekonomik kırılganlığın terennümü olup bildiğimiz şeyin kinayeli olarak sorulmasıdır.

  Sorduğumuz şey gayet açık, 2 üzeri 7(27) milyar dolar nerede? Nerede olduğunu biliyoruz buhar olmadı! Olan şey AKP zihniyetinin yaklaşımı ile “olmadı ise bile kesin bir şey oldu” vehminden çok öte olması gereken para olması gerektiği gibi kullanılmadığının tespitidir.

  Bu tespiti ekonomik veriler ile açıklamadan önce AKP sözcülerinin bu konuya cevapları ile olmaması gereken şeyler olduğunu anlatarak başlayalım!

  “Salgın dolayısı ile kullandık”

  "128 milyar dolar ne buhar olmuştur ne de haksız ve hukuksuz yere herhangi birinin cebine girmiştir"

  “Para merkez bankasında”

  “Türkiye’nin için hiçbir zaman bu kadar parası olmadı”

  “128 milyar doların 36 milyar doları ile altın ithal edilmiştir ve bu altınlar Cumhuriyet Altını, bilezik ve benzeri yatırım aracı olarak Türk halkının evindedir.  75 milyar doları Türkiye’deki bankalarda gerçek ve tüzel kişilerin hesaplarında durmaktadır. Özel sektör 43 milyar dolarlık yurt dışına olan döviz borcunu ödemiş. Yabancı portföy yatırımcı 12 milyar dolar satın alarak yurtdışına çıkarmıştır.”

  “128 milyar burada sizin aklınız nerede”

  “Merkez bankasının kasasında”

  “128 milyar hesabına nereden ulaştılar bilemiyorum”

  “128 milyar nerede” (dolar mı TL mi bilmiyor)

  “Ne kadar döviz alıp satıldığı görülebilir. Açık ve şeffaf! Merkez Bankası bunu açıklamalı!” (Satışı yapan hazine, merkez bankası açıklasın diyen Hazineden sorumlu bakan!)

  “Aradığınız para Merkez Bankasında” (Bu da yandan çarklı destekçinin açıklaması)

  Gelelim 128 milyar dolar nerede sorusu neden soruluyor?

  Anlaşılan o ki 2017 yılında yapılan bir protokole göre bu satışlar yapılmış.

  İşin acı ve garip yanı 2018 yılında rahip Brunson krizinde dolar 4 lira seviyelerinden 7 lira seviyesine çıkılırken satış yapılmamış ama 2019 yerel seçimler öncesi 6 lira seviyelerinde stabil iken satılma ihtiyacı duyulmuş?

  MB verilerine göre bankanın brüt rezervi 2019 sonunda yaklaşık 80 milyar dolardı, son güncel veri olan 2 Nisan 2021’de ise 48.1 milyar dolar. İki yıl arasındaki fark 128,1 milyar dolar?

  2019'da yok denilen, 2020'de yanıtlanmayan Merkez Bankası'nın şeffaflık dışı bir şekilde kamu bankaları vasıtasıyla döviz rezervlerini sattığı gerçeği, muhalefet partilerinin ve sosyal medya baskısının neticesinde hükumet tarafından sonunda kabul edildi. Hatta TCMB ile kamu bankaları arasında hülle amaçlı kullanılan kurumun Hazine olduğu açıklandı.

  Biz yine şarkıya dönecek olur isek kalbinin nerede olduğunu bilen gibi biz de bildiğimizi soruyoruz. Nerede olduğu açıklanmasa da kötü bir yönetim eli ile olması gerektiği yerde olmadığını biliyoruz.