• ANLAMSIZ CEVAPLAR

  Sağ olsunlar Cimer’ inden tutun da belediyelerin beyaz masa vb. adı ile vatandaşın birçok sorusuna cevap veren kurumlar ve birimler var!

  15:46:24 | 2020-09-16
  ALİ CANTÜRK
  ALİ CANTÜRK      canturkali52@gmail.com

  Bunların olması iyi güzel de, bunların cevaplarının incelendiği bir kurum veya birim var mı?
  Bu birimlerden cevap adı ile gereksiz anlamsız geri dönüşler ne olacak. Bunlar nereye şikâyet edilecek.
  Belediye başkanları veya yöneticiler idareciler çıkıyor açıklama yapıyor, açıklamalar hiçbir şey açıklamıyor?
  Resmi kurumlar adına şikayetler serzenişler olmaması gereken uygulamalara tepkiler dile getiriliyor, zat ı şahaneleri basın açıklaması yapıyor! Durum dam üstünde saksağan vur beline kazmayı.
  Durumu örnekleyecek olur isek:Vatandaş yazın memleketine gidiyor ehliyet alacak, sağlık ocağına gidiyor, sağlık ocağı ben rapor veremem sistem müsait değil diyor. Devlet hastahanesine yönlendiriyor. Devlet hastahanesi göz doktoru yok, dahiliyeci izinde sen diğer sağlık ocağına git diyor. Vatandaş bunun üzerine Cimer’e şikâyet amaçlı bilgilenmek niyeti ile şu soruları soruyor.
  -İkametinde sağlık ocağının verdiği bu hizmeti neden memleketinde alamıyorum?
  -Ehliyet için müracaat kısmında neden sağlık raporu kendi ikametinden alınmalı notu bulunmuyor?
  -Nufusu yaz aylarında 50.000’i geçen bir ilçede göz doktoru olmayan, dahiliye doktoru izinde olan hastahanede nasıl hizmet veriliyor diye soruyor.
  23.07.2020 tarihinde yapılan başvuruya Cimer 17.08.2020 tarihinde kişinin talep edilen sağlık raporlarını kayıtlı bulunduğu Aile sağlık merkezinden alması gereklidir, bilginize sunulur diye cevap veriliyor.
  Daha sonra 20.08.2020 tarihinde başka bir bilgilendirme ile Göz Hastalıkları uzmanının 20-24 Temmuz 2020, dahiliye uzmanın ise 20-31 Temmuz tarihleri arasında yasal izinlerini kullandıkları bilgisi veriliyor.
  Şimdi okuyucularımın insafına, izanına bırakıyorum verilen cevaplar soruların cevabı mıdır? Bu cevapları vermek için devlet memuru mu olmak gerekiyor! Yoksa cevaplar çok üst düzey biz mi anlamıyoruz!
  Benzer durum ilçe belediyelerinde de var!
  Belediye bilgilendirme servisine mail atıyorsunuz, anlamsız dönüşler yapılıyor. Cevapların soruların cevabı olmadığı iletilince telefon ile dönüş yapılıyor, gelen cevapları aktarıyoruz kusura bakmayın deniliyor. Yetkili ile görüşelim denilince belediyeye gelin deniliyor. Yazılı cevap veremiyorlar. Maile dönüş yapmıyorlar.
  Yahu görüşülecek şeyi niye yazılı olarak aktaramıyorsunuz denildiğinde cevap alınamıyor.
  Ama belediye başkanları her şeyi halletmiş havası ile ahkam kesmeye devam ediyor. Konular iletilince, anlamsız cevaplar kendisine ulaşınca benim haberim olmadı diyeceklerdir emin olun! Oysa genel kaidedir at sahibine göre kişner.
  Cevap vermek için cevap verilince; kamu ihale kanununda şeffaflık genel kaide iken, ihaleler hep belirli kişilere gidiyor ve cevap olarak kamu ihale kanunu gösteriliyor. Her şey işine geldiği gibi.
  Oysa ihalenin ihtiyacın belirlenmesinden, komisyonun oluşumuna, ihale usulünden, kabul heyetine kadar olan her şey belli! Sayıştay denetimleri kısıtlı. Anlamsız cevaplar olayın anlamını anlatıyor!
  Onlar cevap veriyoruz diye dursun ihaleler incelenmeli, cevap olmayan cevapların üzerine gidilmelidir. Melekler yazıyor, bizler de yazmaya devam edeceğiz. Yazılı olunca er veya geç hukuk işleyecek, işler yoluna girecektir.