• Belçika`da havalimanı ve metroya bombalı saldırı: En az 34 ölü

  Belçika`nın başkenti Brüksel bu sabah art arda gerçekleştirilen terör saldırılarıyla sarsıldı. Brüksel`deki Zaventem Havalimanı`nda peş peşe iki patlama meydana geldi

  17:46:00 | 0000-00-00

  Belçika`da havalimanı ve metroya bombalı saldırı: En az 34 ölü

   

  Belçika`nın başkenti Brüksel bu sabah art arda gerçekleştirilen terör saldırılarıyla sarsıldı. Brüksel`deki Zaventem Havalimanı`nda peş peşe iki patlama meydana geldi. Bu patlamanın ardından, AB binalarına çok yakın mesafedeki metro istasyonunda bir saldırı daha gerçekleştirildi. Son bilgilere göre, üç saldırıda 34 kişi öldü. Havaalanı saldırısında bir Türk`ün de ağır yaralandığı bildirildi.

  Avrupa`nın kalbi Brüksel bu sabah saatlerinde peş peşe terör saldırılarının hedefi oldu. Kentteki ilk saldırı Zaventem Havalimanı`nda gerçekleşti. Bu saldırının ardından Avrupa Parlamentosu`na çok yakın bir mesafedeki, Paris saldırganı Abdeslam`ın yakalandığı semtteki metro istasyonunda bir patlama daha meydana geldi.

  ÖLÜ SAYISI 34, ÇOK SAYIDA YARALI VAR

  Brüksel Savcısı`nın bürosundan yapılan açıklamada Zaventem Havalimanı`ndaki saldırıyı intihar bombacısının gerçekleştirdiği belirtildi. Belçika basınından yansıyan son bilgilere göre üç patlamada 34 ölü bulunuyor. Patlamalar nedeniyle çok sayıda kişi de yaralı.

  NÜKLEER SANTRAL BOŞALTILDI

  Bu arada, Belçika’da bir nükleer santral önlem sebebiyle boşaltıldı. Patlamaların ardından havalimanı hava trafiğine kapatılırken, havalimanına giden demiryolu trafiği de durduruldu. Brüksel`de Avrupa Birliği binalarına yakın Maelbeek metro istasyonunda da patlama oldu. Belçika savcılığı havalimanı patlamalarında ölenleri 13 kişi olarak açıklarken, Belçika medyası da metro istasyonundaki patlamada en az 10 kişinin öldüğünü duyurdu.

  Görgü tanıklarına göre, havalimanındaki patlama öncesinde birinin Arapça olduğu anlaşılan bir dilde bağırdı. Belçika`nın Belga Ajansı da, bu bilgiyi başka tanıklara dayanarak doğruladı. Görgü tanıkları, patlamalardan önce birkaç el silah sesi de duyuldu.

  Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, yaptığı açıklamada "terör alarm"ını en üst düzeye yükselttiklerini söyledi.

  HAVALİMANINDA PATLAMAMIŞ İNTİHAR YELEĞİ VE KALAŞNİKOF BULUNDU

  Belçika resmi yayın kuruluşu VRT, polisin Brüksel Havaalanı`nda, patlamamış bir intihar yeleği ve bir Kalaşnikof tüfeğinin bulduğunu bildirdi.

  PATLAMADA BİR TÜRK AĞIR YARALI 

  Brüksel havalimanındaki bombalı saldırıda bir Türk ağır yaralı olarak Leuven hastanesine kaldırıldı. Havaalanında çalışan bir Türk görevlinin DHA muhabirine verdiği bilgiye göre yaralıların arasında bir Türk bulunuyor. Havaalanındaki Türk görevli çalışma arkadaşından haber alamadığını ve daha sonra hastaneye kaldırıldığını öğrendiklerini ifade etti. Önce silah seslerinin duyulduğunu ardından patlamanın gerçekleştiği bilgisini veren yetkili, yaralının Leuven hastanesine kaldırıldığı bilgisini verdi.

  OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

  Brüksel`de bombalı saldırıların ardından güvenlik önlemleri en üst seviyeye yükseltildi ve olağanüstü hal ilan edildi. Şehirdeki bütün ulaşım araçları iptal edildi. Ülkedeki ilkokullar ve ortaokullar tatil edildi. Kentte ölü sayısının yükselmesinden endişe ediliyor.

  "HAVALİMANINA GELMEYİN"

  Belçika Zaventem Havalimanı’nın Twitter hesabından "havalimanına gelmeyin" çağrısı yapıldı. Brüksel ulaşım otoritesi de tüm metro sisteminin kapatıldığını açıklarken, Britanya ile anakara arasındaki demiryolunu işleten Euro Star da Brüksel`e seferlerin iptal edildiğini duyurdu.

  Brüksel`de havalimanındaki patlamaların ardından dehşet görüntüleri- FOTO GALERİ

  Avrupa`da üst düzey terör alarmı

  Dünya Brüksel`den gelen bu fotoğrafları konuşuyor

  [Haber görseli]

  BELÇİKA BAŞBAKAN`INDAN İLK AÇIKLAMA

  Belçika Başbakanı Charles Michel, Brüksel`deki saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu söyledi. 

  Michel, "Korktuğumuz başımıza geldi. Bugün ülkemiz için kara bir gün. Soğukkanlı ve dayanışma içinde olmalıyız" dedi.

  Brüksel`de kanlı saldırı sonrası dehşet görüntüleri - VİDEO[Haber görseli]

  "OLDUĞUNUZ YERDE KALIN" UYARISI

  Alman haber ajansı DPA`nın haberine göre, terör saldırılarının ardından Avrupa Parlamentosu`nun kentteki oturumu iptal edildi. Belçika Kriz Merkezi, halka "Olduğunuz yerde kalın" uyarısı yaptı.

  THY pilotu Brüksel`deki patlamayı anlattı: Kule kimseye ulaşamıyor

  FRANSA SINIRI KAPATILDI

  Brüksel`deki havalimanı ve metro patlamalarının ardından Fransa, başta Paris olmak üzere ülke genelinde havalimanlarında güvenlik önlemlerini üst seviyeye çıkardı. Belçika`da yayın yapan RTBF, Brüksel`deki saldırıların ardından Fransa sınırının kapandığını duyurdu.

  [Haber görseli]

  THY UÇAĞI LIEGE`E YÖNLENDİRİLDİ

  Öte yandan, Brüksel seferini yapan THY`nin TK 1937 sefer sayılı uçağı Liege havalimanına yönlendirildi. Uçak saat 08.24 de İstanbul`dan kalkmıştı. İstanbul`dan saat 11.50`de kalkması planlanan sefer ise iptal edildi.

  [Haber görseli]

  kaynak:Cumhuriyet