• Boko Haram ilerliyor

  Dünyanın gözü Fransa`dayken Nijerya`da cihatçı örgüt Boko Haram`ın etki alanı genişliyor. Boko Haram`ın şu ana kadar ele geçirdiği yerlerin toplamının küçük bir Avrupa ülkesi kadar olduğu belirtiliyor.

  11:38:00 | 0000-00-00

   

  Boko Haram ilerliyor

  Dünyanın gözü Fransa’dayken Nijerya’da cihatçı örgüt Boko Haram’ın etki alanı genişliyor. Boko Haram’ın şu ana kadar ele geçirdiği yerlerin toplamının küçük bir Avrupa ülkesi kadar olduğu belirtiliyor.

  Nijerya’nın Jos eyaleti Başpiskoposu Ignatius Kaigama da uluslararası topluma çağrıda bulunarak, saldırılardan dolayı Fransa’nın yanında yer alan uluslararası kamuoyundan Boko Haram’a karşı da destek istedi. Başpiskopos Kaigama’nın konuşması, Nijerya’da aralarında 10 yaşında bir kız çocuğunun da olduğu intihar bombacılarının 23 kişinin ölümüne sebep oldukları kanlı haftasonu saldırısından sonra geldi.

  Kaigama, “Fransa’nın yanında yer alan güçler, bizim de yanımızda yer almalı. Paris’te teröre karşı oluşan bu ruhu Nijerya, Nijer, Kamerun ve terör kurbanı olan diğer fakir ülkelere de yaymalıyız. Büyük güçleri yanımıza alarak ailelere bu acıları yaşatanlarla mücadele etmeliyiz” dedi.

  Öte yandan Nijerya lideri Goodluck Jonathan’ın Paris saldırısını kınarken, kendi ülkesindeki katliamlara sessiz kalması ise ülkede eleştirildi.

  ‘HEM CHARLIE’YİM HEM DE BAGALIYIM’

  Bu arada Boko Haram’ın Nijerya’da gerçekleştirdiği katliamın medyada geniş yer bulmaması eleştirilere de neden oldu. “Terör analisti” Max Abrahms, twitter`dan yaptığı açıklamada “2000 kişinin öldüğü katliamın medyada yer bulması ne kadar utanç verici” diyerek tepki gösterdi. Guardian’ın Afrika temsilcisi Simon Allison da “Ben hem Charlie’yim hem de Bagalıyım” diye yazdı. Allison “Katliam, katliamdır. 21. yüzyılda Afrikalılar bir katliamla yüz yüze. Onların hayatı Batılılardan az değerli değil” dedi.

  YENİ SALDIRILAR BAŞLATTI

  Boko Haram geçtiğimiz hafta Nijerya’nın kuzeydoğusu Borno’da ve Baga’da yeni saldırılar başlatmıştı. Bölgeden gelen haberlere göre, militanlar sivilleri gelişigüzel vurmuş ve tüm yerleşim yerlerini ateşe vermişti. BBC ölü sayısını 2000 olarak verirken, bu sayı hâlâ netlik kazanmış değil.

  HÜKÜMETE DARBE

  Borno devlet yetkilisi BBC’ye “Kasabaların tamamı yerle bir oldu” dedi. Saldırılar sonrası kaçanlar, Nijerya ve Çad sınırında uzanan Çad Gölü’ndeki adalara sığındı. İngiliz Telegraph gazetesine göre Yobe ve Borno eyaletlerinde 1.5 milyondan fazla insan yaşıyor.
  Borno Eyaleti Acil Durum Yönetim Başkanı Grema Terab’a göre de, son saldırıyla birlikte Nijerya hükümeti büyük darbe aldı.

  IŞİD’E BİAT ETMİŞTİ

  2010 yılında Mağrip el Kaidesi tarafından desteklenen Boko Haram militanları Mali’de eğitim gördü. Boko Haram aynı zamanda pek çok uluslararası kuruluştan da destek alıyor. Bunlar arasında el Kaide ile bağlantılı İngiltere ve Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları yer alıyor.
  Son olarak örgüt 2014 yılının temmuz ayında, IŞİD’e biat ettiğini ve IŞİD’in ilerleyişinden memnun olduğunu açıkladı. Boko Haram, geçtiğimiz nisan ayında 300 kız öğrenciyi kaçırarak dünya gündemine gelmişti. Boko Haram’ın kaçırdığı kızlardan 200’ü hâlâ kayıp. (DIŞ HABERLER)