BUZDOLABI EKONOMİSİ

Ekonomi kök olarak oikia (ev) nomos (kural) demek olduğuna göre zamanımızda evin kurallarından biri de buzdolabının olmasıdır. O yüzden ekonomiden bahsederken buzdolabından bahsetmemek olmaz!

22:27:33 | 2020-08-18
ALİ CANTÜRK
ALİ CANTÜRK      canturkali52@gmail.com

Buzdolabı lüks ihtiyaç mıdır, zorunlu ihtiyaç mıdır? Zamanımızda artık zorunlu bir ihtiyaç ise zorunlu ihtiyacın karşılanması büyüme anlamına gelir mi?
Ekonomik ihtiyaçlar zamana ve yere göre büyük farklılık gösterebilir. Gelişmiş ülkelerde otomobil satın almak işçi için doğal bir gereksinim iken az gelişmiş bir ülkede bu ihtiyaç lüks olabilir.
İşin aslı ve daha doğrusu buzdolabı üretimini örnek verenlerin o buzdolabı doluyor mu dolmuyor mu ondan da bahsetmesi gerekir. Ama bu kadar soğuk bir gündem belirleyenler açısından, buzdolabının içinden bahsetmek hararetli bir konu olacaktır.
Bu kadar hararetle altın ve dolar çıkıyorken, kâğıt üzerinde rakamlar ile oynama becerisi de varken buzdolabının içini kim niye düşünsün.
Zaten dolar ile ne işimiz var ki? Maaşımız dolar ile mi? Yakıta zam gelmiş neyime ben hep elli liralık alıyorum!
İşin bir diğer tarafı ekonomi üretilen ürünlerin karşılıklı satılması anlamına da gelir. Buzdolabı satışı bu manada ekonomik bir anlam ifade etse de endüstriyel ekonomi açısından çok vülgarize edilmiş ekonomi yaklaşımına uygundur.
Yandaşların hüküm sürdüğü feodal ekonomide buzdolabı sahipliği suç olsa da kapitalizmin ağır baskısı ile faize karşıyım diyenlerin kredi muslukları ile faizcileri ihya ettiği bir ortamda kredi ile buzdolabı satmak ve satın almak vatanseverliktir!
Zaten ithal ikamesi nedir bilen yok! İhracatı söylüyor ithalatı söylemiyorsun, dış ticaret açığı iyi bir şey zannediliyor. Müteşebbisten çok bürokratlar ihya olmuş durumda.
Buzdolabı fiyatlarının artmasının nedeni bu kadar satıldığı için talep enflasyonuna mı maruz kalıyor! Yoksa dolarsa dolar dolmazsa dolmaz diyerek ihya ettiğimiz dolar maliyet enflasyonuna mı yol açıyor!
Bu kadar çok buzdolabı satıyor isek 2012 yılında 386,542 milyon olan iç borç stoku 2019 yılında 755,052 milyon Türk lirasına çıkıyor. Dış borçlar 2009 yılında 268,873 milyon dolar iken 2019 yılında 457,634 milyon dolar oluyor.
Temel ekonomik göstergeler yerine buzdolabı konuşuluyor olması, dolar ile maaş mı alıyorsunuz tarzı yetkili açıklamaları basbayağı fıkralara konu olacak, mizahçılara ilham verecek açıklamalardır.
Olayın garabetini anlatmak için olayı fıkra ile de izah edeyim: Elektrik süpürge satıcısı bir apartman dairesinin kapısını tıklamış. Kapıyı açan bayana:
-Hanımefendi, bu elimde görmüş olduğunuz kovanın içinde at pisliği var demiş ve bu bir kova pisliği evin içine savurarak dökmüş. Sonra da: Hanımefendi elimdeki elektrik süpürgesi ile bunu 10 dakikada temizlemezsem bu pisliği yerim demiş.
-Kadın satıcıya şöyle bir bakmış: Beyefendi üstüne domates sosu da ister misiniz?
Elektrikler kesik te demiş.
Yirmi yılda üç buzdolabı alarak, sağladığım katkıdan dolayı, madalya hak ettim herhalde!

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>