• Cafer Yıldız “Divriği Kültür Derneği her zaman özgür, demokratik, laik bir cumhuriyet mücadelesinde yerini almıştır.”

  Divriği Kültür Dernek Başkanı Cafer Yıldız “ülke sorunlarına ilişkin duyarlılığını arttırma ve de sorunlara müdahil olma sorumluluğu taşıyan bir Demokratik Kitle Örgütü’dür. Yaşadığımız sürece kadar, sağcı, işbirlikçi ve gerici iktidarlar tarafından Demokratik ve Laik Cumhuriyet yolunda mücadele ile elde edilmiş tüm kazanımlar… Divriği Kültür Derneği her zaman özgür, demokratik, laik bir cumhuriyet mücadelesinde yerini almıştır.” Dedi.

  23:47:30 | 2019-07-10

  Divriği Kültür Derneği’nin düzenlediği 35. Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliği 7 Temmuz Pazar Günü Belgrad Ormanları Fatih Çeşmesi Piknik Alanı’nda yapıldı. 

  Bu sene Divriği Kültür Derneği’nin düzenlediği 35. Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliği teması Gezi Direnişini sırasında katledilen Ali İsmail Kormaz adına kurulan ALİKEV (Ali İsmail Korkmaz Vakfı) nın katılımı ile birlikte yapılması idi.

  Divriği Kültür Derneği’nin 35’incisini düzenlediği Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliği,  DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Halkevleri Genel Başkanı Nuri Günay,  Ali İsmail Korkmaz'ın Annesi Emel Korkmaz, Abisi Gürkan Korkmaz, Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan, Babası Sami Elvan, Metin Göktepe'nin Ablası Meryem Göktepe Yazar Eşber Yağmurdereli, Gazeteci İsmail Saymaz ve Bülent Ulus, sanatçı Melike Demirağ, Siyaset, Sanat ve Edebiyat dünyasının yanı sıra İstanbul’da yaşayan Divriğili ve dostları piknik alanına özel araçlarıyla gelen binlerce kişi Pilav ve Kültür etkinliğine katıldı.

   

  35’inci Pilav ve Kültür Şenliğine, Ender Balkır, Bandista, Aydoğan Topal, Giz Sahnesi, Hatice Yıldız, Bahar Doğan ve Murat Türkyılmaz, sanatçılar Türküleri söylüyerek katılanlara unutulmaz coşkulu anların yanı sıra Divriği Kültür Derneği Halkoyunları Ekibi ise Divriği yöresi halk oyunlarını sergilediler.


  “Doğduğu yerde doyamamış güzel Divriği’min güzel insanları merhaba.”

  Açılış konuşmasında Divriği Kültür Dernek Başkanı Cafer Yıldız “Bir yanı hep tutsak kalmış ülkemin; sömürülmüş, ötekileştirilmiş, fidanları kırılmış, ama inançlı, ama yürekli, dostuna yarasını gösterir gibi mütevazi, engin dostlar merhaba
  Bağımsız bir Türkiye, aydınlık bir gelecek, bir arada kardeşçe bir yaşam için bedel ödeyen, yaşanan acıları kendi acısı bilen, yüreği avucunda koşan onurlu yiğit insanlar merhaba.

  Kaynakları sömürülmüş, tarihsel ve kültürel zenginlikleri görmezden gelinmiş, ürettiği katma değerdeki hakkı gasp edilmiş, doğduğu yerde doyamamış güzel Divriği’min güzel insanları merhaba.

  Bugün dostların arasındayız, güneşin sofrasındayız. Bugün yan yanayız, omuz omuzayız. Bugün can canayız. 
  Hoş geldiniz, onur verdiniz merhaba…

  “Bir dernek olmasının yanı sıra, tarihsel- toplumsal- kültürel bir varlık olmanın bilinciyle”

  Divriği Kültür Derneği, yöresel bir dernek olmasının yanı sıra, tarihsel- toplumsal- kültürel bir varlık olmanın bilinciyle ve sahip olduğumuz evrensel değerlerimizle üyelerinin ülke sorunlarına ilişkin duyarlılığını arttırma ve de sorunlara müdahil olma sorumluluğu taşıyan bir Demokratik Kitle Örgütü’dür.

  Yaşadığımız sürece kadar, sağcı, işbirlikçi ve gerici iktidarlar tarafından Demokratik ve Laik Cumhuriyet yolunda mücadele ile elde edilmiş tüm kazanımlar ve en temel insan hakları bir bir ortadan kaldırılmış, bu iktidarların desteği ile devlet içinde yuvalanmış derin yapılar tarafından halkımıza, aydınlarımıza, gazetecilerimize, gençlerimize karşı sayısız katliamlar ve cinayetler işlenmiştir. Özgürlük, demokrasi ve hak talepleri şiddet kullanılarak bastırılmaya çalışılmıştır. Devrimci mücadelenin kök saldığı ve yükseldiği dönemlerde, militarist yöntemlerle ülke baskı ve zulümlerle açık bir hapishaneye dönüştürülmüştür. Tüm bu süreçlerde Divriği Kültür Derneği her zaman özgür, demokratik, laik bir cumhuriyet mücadelesinde yerini almıştır.

  20 Ocakta yapılan genel kurulda göreve gelen 49. Dönem Yönetim Kurulu olarak bundan sonra da aynı anlayışla bir yönetim iradesi sergileyecektir. Bundan sonra da devletin bütün kimliklere aynı mesafede durduğu, gerçek özgürlükçü laikliği ve demokratik cumhuriyeti inşa etme yolunda üzerine düşeni yapacaktır.

  “Divriği Kültür Derneği ezilen, sömürülen halkların ve kesimlerin yanında yine yerini alacak”

  AKP iktidarının karabasan gibi üzerimize çöktüğü; baskı, zulüm ve adaletsizliği en derinden hissettiğimiz, gerici eğitimin, imam hatipler eliyle kurumsallaştırıldığı, yoksulluğun derinleştiği, yolsuzluğun ele geçirilmiş devlet aygıtları eli ile meşrulaştığı, kadınlara yönelik cinayetlerin çığ gibi büyüdüğü, hele ki 31 Mart’ta kazanılan İstanbul seçimlerinin YSK marifeti ile gasp edildiği bir süreçte, Divriği Kültür Derneği ezilen, sömürülen halkların ve kesimlerin yanında yine yerini alacak; yoksulluğa ve yolsuzluğa karşı mücadelenin içinde olacak, Demokratik ve Laik Cumhuriyeti ve Kurucu iradeyi savunacaktır. Üyelerimizin de bu mücadele içinde aktif olarak yer alması için çalışmalar yapacaktır. Yapacağımız her etkinlik, atacağımız her adım, örgütlü ve bilinçli bir toplumu inşasına bir tuğla koymak amaçlı olacaktır.

  “Derneklerinizde mücadelenin içinde cansiperane yer aldığınızı görmekten onur duydu”

  Sevgili Divriğili hemşerilerim, 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde sizlerin, sokakta, partilerinizde, sendikalarınızda, meslek örgütlerinizde, derneklerinizde mücadelenin içinde cansiperane yer aldığınızı görmekten onur duyduk. Aynı zamanda köy derneklerimize, başkan ve yöneticilerine de seçim sürecinde göstermiş oldukları onurlu duruştan dolayı teşekkür ediyorum. Divriği’den yapılan haksızlığa karşı tavrını sandığa yansıtmak için yollara düşen 11 Otobüs dolusu 512 yüreğe buradan selam gönderiyoruz. Şunu unutmayın “Her şey Çok Güzel Oldu” ama mücadelemiz devam edecek biz gerçek demokrasiyi kazanana dek. Artık bu kentin tüm ilçeleri, mahalleleri, caddeleri, sokaklarına sahip çıkacağız. Kentin sakinleri değil sahipleri olacağız. Seçtiklerimizi denetleyeceğiz ve hesap soracağız. İyinin yanında, kötünün karşısında kale gibi duracağız. 

  “Kooperatif ile ilçemizin topraklarına, üretimine, ekonomisine değer katacağız.” 
  49. Dönemde Yönetim Kurulu olarak çalışmalarımızın ana eksenine özne olarak kadınları, gençleri ve çocukları koyuyoruz. Geleceği inşa etmek adına çocukların eğitimi ve yaşam mücadelesine güçlü girmeleri birinci önceliğimiz olacak. 
  Köy derneklerimizle birlikte projeler üreteceğiz. Kurmuş olduğumuz Divriği Üretim ve Pazarlama Kooperatifi ile ilçemizin topraklarına, üretimine, ekonomisine değer katacağız. 
  Her zaman üyelerinin yoğun desteğini omuz başımızda hissettiğimiz, Divriğili Sanayici ve İşadamları Derneği DİVSİAD’ın ilçemize ve topluma değer katmasına katkı sunacağız. Sermayenin sosyal projelere desteğini arttırmasını teşvik edeceğiz.

  “Divriği gençliğini, kadınları derneğimizdeki kurul çalışmalarına katılmaya birlikte üretmeye davet ediyorum.”

  Bu doğrultuda, birliğimizi ve beraberliğimizi daha geniş kitlelere yaymak; sözümüzü ve eylemlerimizi ortaklaştırmak; her türlü baskıya karşı mücadele bayrağını elden düşürmeme adına kendi aramızda kuracağımız sağlam bir kitlesel yapıyla ve dayanışmayla beraber Divriği Kültür Derneği’ni hak ettiği daha ileri bir noktaya taşıyacağız. Bugün şu anda olduğu gibi bundan sonra da ortak mücadele zemininde birlikte olmayı umut ediyorum. Ve sizleri, Divriği gençliğini, kadınları derneğimizdeki kurul çalışmalarına katılmaya birlikte üretmeye davet ediyorum.

  Sizleri çok fazla sıkmamak adına konuşmamı sonlandırırken; bugün sizlerle buluşmamızda emeği geçen tüm dernek emekçilerine, Gençlik Kurulumuza, Kadın Kurulumuza, etkinliğimizin duyurulmasında bize destek olan basın ve yayın kuruluşlarına, ulaşım ve lojistik destek veren belediyelerimize, maddi ve manevi desteğini bize sunan sponsor dostlarımıza yönetim kurulum adına teşekkürü borç bilirim. 
  Ayrıca bu şenlikte dayanışma içinde olduğumuz Ali İsmail Korkmaz Vakfı’na dayanışma talebimize olumlu yanıt verdiği ve bizimle olduğu için teşekkür ederiz. ALİKEV nezdinde Gezi’de kaybettiğimiz tüm canlarımızı, saygı ile anıyoruz.

  Saraylar saltanatlar çöker 
  kan susar bir gün 
  zulüm biter. 
  menekşelerde açılır üstümüzde 
  leylaklarda güler. 
  bugünlerden geriye, 
  bir yarına gidenler kalır 
  bir de yarınlar için direnenler...

  “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” 
  “Her şey Çok Çok Çok Daha Güzel Olacak.”
  dedi.

  Divriği Kültür Derneği’nin 35’incisini düzenlediği Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliğinde DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Halkevleri Genel Başkanı Nuri Günay Melike Demirağ, Yazar Eşber Yağmurdereli, Şair Yazar Sezai Sarıoğlu, Gazeteci Yazar İsmail Saymaz birer konuşma yaptı.