• CHP Maltepe İlçe Kadın Kolları Sivas Madımak Katliamının 28. Yıl dönümünü andı.

  Cumhuriyet Halk Partisi Maltepe İlçe Kadın Kolları Sivas Madımak Katliamının 28. Yıl dönümünü ilçe binasında düzenlediği programla andı.

  11:47:01 | 2021-07-03

  Haber/Elmas Aydoğan

  Cumhuriyet Halk Partisi Maltepe İlçe Kadın Kolları Sivas Madımak Katliamının 28. Yıl dönümünü ilçe binasında düzenlediği programla andı.

  İlçe binasında düzenlenen anma programında konuşan CHP Maltepe Kadın Kolları Başkanı Av. Songül Aybirdi “Madımak asla zaman aşımına uğramayacak bir katliam. Ama maalesef ülke olarak faillerin hak ettikleri cezayı almadığı. Zaman aşımının, haksız ve hukuksuz biçimde işletildiği bir katliam.  Madımak katliamının mutlaka anılmasını ve unutturulmamasını öncelikle şunun için istiyoruz. Bu ülkede kötülüğün ne kadar sıradanlaşa bildiği, bir grup pervazsızın ellerine geçen herhangi güç ile ve bir otorite boşluğunda cana kast ettiğini çok somut bir şekilde gerçekleştiğin bir olay. 2 Temmuz 1993 Sivas bir katliam tarihi olarak hafızalarımıza kazındı. O gün Pir Sultan Abdal şenliklerine katılmak için Sivas’a giden aydın sanatçı ozan düşünür 33 tane insanımız katledildi. Madımak katliamı ile ilgili bugün bu anma etkinliğini yaparken özellikle aslında şunun olmasını istedim. Bu olayın hafızalarımızda nasıl kaldığı.1993 televizyon ekranlarından odalarımıza taşan evlerimize taşan bir görüntü vardı. O yaşlarda aklımda silinmeyecek bir görüntün devamında Aziz Nesini linç edilmeye çalışıldığını. Kafasına vücuduna tekmeler aldığını ve kan revan içerisinde işte bir polis aracına taşındığını yine polis eşliğinde hastaneye götürüldüğünü sonra bu belgeselde de anlatıyor. Özellikle belgesel seçmemizin nedeni yani madımak katliamını türküler yakıldı ağıtlar yakıldı. Herkes acıyı kendi lisanınca yüreğinden geçtiği gibi ifade etmeye çalıştı. Biz burada hafızamızı tazelemek özellikle siyasetin içinde var olan siyaset yapan insanlar için hafızasının tazelemesi için bu belgesele izlenmesinde fayda görüyorum.  ” dedi.

  Cumhuriyet Halk Partisi Maltepe İlçe Kadın Kolları Başkan Yarımcısı Elmas Çarpar “ düzenlemiş olduğumuz 2 temmuz 1993.yaşanan madımak katliamı anmasında bugün aynı acıda birleşmiş olarak bir aradayız.2 temmuz 1993 sivasta ölümsüz halk ozanı Pir Sultan Abdal’ı sazla sözle semahla anmak üzere bir araya gelen yazar ozan düşünür ve aydınlarımızın kaldıkları madımak otelinde gözü dönmüş gericiler tarafından yakılarak katledildi. Madımak insanlık tarihinde kara bir leke. İnsanlık zaman aşımına uğramayacaktır.

  Konuşmaların ardında Can Dündar’ın Sivas Katliamını anlatan “Sivas Cehennemi” belgesel izlendi.