DEPREM VE KAMU YÖNETİMLERİ

Deprem ülkemizin kaçınılmaz gerçeği. Daha iki hafta önce deprem kendini hatırlattı. Hatırlatma sonucunda ne halk olarak ne de kamu yönetimleri olarak depreme hazırlıklı olmadığımız ortaya çıktı.

14:48:19 | 2019-10-31

Deprem ülkemizin kaçınılmaz gerçeği. Daha iki hafta önce deprem kendini hatırlattı. Hatırlatma sonucunda ne halk olarak ne de kamu yönetimleri olarak depreme hazırlıklı olmadığımız ortaya çıktı.

Deprem yer kabuğundaki hareketle, enerji açığa çıkması olarak tarif edebiliriz. Hareket ve enerji konusunda yapabileceğimiz pek bir olmasa da yer kabuğu konusunda seçme hakkımız vardır!

Demek istediğim şey yerleşim yerlerini seçerken fay hatlarına ve sıvı zeminlere yapmamalıyız. Sağlam zeminde yığma yapı bile ayakta dururken, sıvı zeminlerde çok sağlam yapılar bile zarar görebilir.

Zemin seçimi de sağlam bina yapmakta kamu yönetimlerinin görevidir! Bu görevi yönetmelikler aracılığı ile yaparlar.

Kamu bina yapımında deprem yönetmeliği çıkartmış olmasına rağmen denetim eksiklikleri yüzünden bunun pek işe yaramadığı 1999 Ağustos depreminden sonra güçlendirme yapılan veya yeni yapılan kamu binalarının son deprem sonrasında zarar görmesi ile gözler önüne serilmiştir.

Sıvı zeminler hususunda ve fay hatlarına yerleşim konusunda kamunun hala dört başı mamur bir yönetmelik ortaya koymadığı da ortadadır.

Teknik olarak sınıfta kalan kamu yönetimi idari olarak ta sınıfta kalmış durumdadır.

Bina envanteri, ulaşım envanteri, altyapı envanteri ve sosyo ekonomik veri envanteri de dostlar alışverişte görsün niteliğindedir. Çürük binalara imar barışı ile iskan verme garabeti bu idari yönetimsizliğin sonucudur.

Kürsüye çıkıp ağdalı ağdalı konuşanlar, 99 depremi sonrası İBB nin Japonlara hazırlattığı raporda, riskli görülen yerlere değil de başka yerler de kentsel dönüşüm yapıldığını, hem de %87 sapma ile bu işi becerdikleri konusunda konuşur mu acaba.

Deprem paraları, deprem konteynerleri, deprem toplanma alanları konusu yanında, son deprem sonrası 200-300 m2 parkı 25.000-30.000 nüfuslu mahallenin toplanma alanı olarak ilan etmek kamu yönetimi açısından büyük garabettir.

Kamu yönetimleri genelinde bu kadar basiretsizlik ve dirayetsizlik siyasi iktidarın bu işe bakışının yanlışından kaynaklanmaktadır.

Şehirciliği beton dökmek olarak gören bu anlayışın teknik ve planlama gibi bir derdi olmayıp kervan yolda düzülür kafası ile denetimsiz bir şekilde büyüklük algısı üzerinden dengesiz kalkınma yolunu izlemesinden kaynaklanmaktadır.

Depremin üzerinden iki hafta geçti, evlerinde deprem çantası hazırlayan, yatak ucunda veya başında su bulunduranlar bile depremi unuttu! Kamuyu yönetenlerin unutkanlığı vatandaşa sirayet etti.

Bir gece ansızın geliriz diye diye dış siyaseti sulandıranlar, deprem ansızın gelince sıvı zemine yapılaşma izni verip kurdukları beton şehirlerinin ahından kaçamayacaklardır.

Kamu yönetiminin yetersiz olduğu yerlere deprem daha büyük hasarlar verir.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>