• Divriği Çiftay madeninde koşullara itiraz eden iş güvenliği uzmanı Kod 43 ile işten çıkarıldı

  Divriği Demir İşletmeleri madeninde A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışan Aytekin Taşdemir, çalışma koşullarına itiraz etti, Kod 43 (İşverenle ilgili asılsız ihbarlar) ile işten çıkarıldı.

  00:33:44 | 2021-04-11

  Haber/Hasan Gürsoy

  DİVRİĞİ'DE ÇALIŞMA KOŞULLARINA İTİRAZ EDEN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILDI

  Öte yandan Çiftay’a bağlı Sivas Divriği Demir İşletmeleri madeninde A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak 15 aydır çalışan Aytekin Taşdemir de işçilerin çalışma koşullarına itiraz ettiği için ücretsiz izne çıkarıldı.

  Evrensel’e bilgi veren Aytekin Taşdemir, "635 kişi çalışıyor. Kamp alanında kalan için hafta tatili izin uygulaması kaldırıldı. Kamp alanında çalışanlar var evlerinden gelenler var. Kamp alanında kalanlar hafta tatilinde de çalışırlar sonra onu toplu bir arada kullanmak için iki ayda bir 10 gün 15 gün izne giderler, bu uygulamayı kaldırdılar. Sen hafta tatilinde çalışmayacaksın kamp alanında yatacaksın dediler. İzin parası yatacak dediler. Üç vardiyaya geçmekten dolayı bir saat olan yemek molası kaldırılıp yarım saate indirildi. O yarım saatte de çorbanızı içer devam edersiniz işinize denildi. Dağın başındayız verilen yemek parasını harcayacak yerimiz yok, dolayısıyla aç kalıyoruz. Günde ortalama 12- 13 saat aç kaldığımız zamanlar oluyor, bu zaman diliminde çalışırken kaza geçirir bu insanlar, çeşitli nedenlerden kaynaklı. Bu kazalar sonucunda da bu sorumlulukları kabul etmiyoruz. 'Bu sizin işiniz değil' dediler. Bu benim iş güvenliği olarak asıl görevim, işim bunu söylemek, 'o zaman biz seni ücretsiz izne çıkarıyoruz' dediler" dedi.

  Çiftay şirketi, sözlü olarak ücretsiz izne çıkarılmak istenmesine itiraz eden Taşdemir’i "Pandemi koşulları ve iş gereklerinden dolayı 4857 sayılı iş kanunu geçiçi 10. Madde çerçevesinde ücretsiz izne ayrıldığınızı bildiririz" diyerek ücretsiz izne çıkardı. 

  17 Mayıs’a kadar işten çıkarma yasağı olduğu için şirketin kendisini işten atamayacağını ancak o tarihten sonra çıkarılırsa hukuki süreci başlatacağını ifade eden Taşdemir, “İşe iade davası ve kötü niyet tazminat davası açacağım” dedi.