• Emekliye verilen promosyon böyle geri alınacak

  Emeklilere verilecek promosyon için imzalar atıldı. Bankalar emeklilere belirli miktarlarda promosyon ücreti ödeyecek. Ancak bankalar ödediklerini geri almak için çalışmalara başladılar bile.

  14:58:00 | 2017-03-02

  Emekliye verilen promosyon böyle geri alınacak

  Emeklilere verilecek promosyon için imzalar atıldı. Bankalar emeklilere belirli miktarlarda promosyon ücreti ödeyecek. Ancak bankalar ödediklerini geri almak için çalışmalara başladılar bile.

  Milyonlarca emeklinin beklediği emekliye promosyon için bakanlıkla bankalar arasında imzalar atıldı. Emeklilere ne zaman ne kadar para yatacağı tartışılıyor. Emekli Mülkiye Başmüfettişi Mahmut Esen ise yapılanın bir aldatmaca olduğunu söyleyerek bir açıklama yaptı.

  Esen’in açıklaması şöyle:

  “Hükümet yetkilileri tarafından yıllardır dillendirilmekte olan, ‘emeklilere aylıklarını aldıkları bankalar tarafından promosyon (özendirme ödemesi) yapılması’ konusunda sona gelindiği; bu bağlamda ilk olarak 01.02.2017 tarihinde SGK Başkanlığı ile TCZB yetkilileri arasında protokol düzenlendiği görülmektedir.

  Protokol hükümleri uyarınca 3 yıl TCZB kalma taahhüdü karşılığında emeklilere, aylıklarına göre 300- 450 TL arasında değişen miktarda, özendirme ödemesi yapılacaktır.

  Basında yer alan haberlerde protokolde sadece ödenecek promosyon miktarı üzerinde durulduğu, emeklilere banka tarafından verilecek diğer hizmetler (havale/EFT yapılması, fatura vb. giderlerin ödenmesi) konularının göz ardı edildiği görülmektedir.

  Bu suretle bankalar, `kaşıkla verdiklerini kepçe` ile geri alacaklardır.Nitekim TCZB; henüz promosyon ödemesine başlamadan 2017 yılında alınacak (asgari tutarlar üzerinden ücret ve komisyon) giderlerini yüzde yüz oranında artırmıştır.( 2 TL den 4 TL ye yükseltilmiştir.)

  Elektronik ortamda yapılan ve maliyeti 0.21 kuruş olarak belirtilen her işlem için TCZB; emekliden de 3.13 TL komisyon bedeli almaktadır.

  Böylelikle 1.000 TL aylık alan emekliye ayda 8.33 TL ödeyecek olan TCZB; emeklinin(kira/yönetim giderleri/su/elektrik/telefon/TV/internet vb.) otomatiğe bağlanmış ödemelerinin yapılması karşılığında her ay 24 TL (ücret/komisyon) gelirini düzenli olarak tahsil edecektir.

  Belirtilen nedenlerle bankalar tarafından verilen hizmetlerden alınan komisyon giderleri konusunu kapsamayan, hatta ucunu açık bırakan protokol düzenlemelerinin emeklileri lehine olmayacağı aldatmaca olduğu açıktır.”

  Odatv.com