Esenler’de Aleviler Cemevine kavuştu

Uzun ve çetin bir mücadele sonunda Esenlerde Aleviler Cemevine kavuştu.

02:38:47 | 2020-12-29

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği- Cemevi‘nin, Anadolu Canlar Derneği’nin ve Hâcı Bektaş Veli Derneği’nin birlikte yürüttükleri Cemevi mücadelesi sonuç verdi. Esenler Belediyesi, Alevi kurumlarını talepleri doğrultusunda bir Cemevi yeri tahsis etti.


Bu gelişme üzerine Alevi kurum temsilcileri Cemevi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptılar. Basın açıklaması metnini ilk önce Anadolu canlar Der. Başkanı Cemal Özdemir okudu. Özdemir “ hepiniz bildiği üzere İstanbul’da Cemevi olmayan 2 veya 3 ilçeden biriyiz. Yıllardan beri Esenlerde Cemevi yaptırma talebimiz vardı. Tüm kurumlara talebimizi ilettik. Belediye başkanına tekrar talebimizi ilettik oda burada bulunan binayı önerdi. Bizlerde bu öneriyi kabul ettik. Evet, dostlar arkamızda bulunan bine “Esenler Cemevi” yeridir. Biz yıllarca verdiğimiz mücadelenin sonunda görmekten mutluyuz gururluyuz. Bunun mücadelesini veren üç dernek adına mutluyuz.

Daha sonra basın açıklaması metnini PSAKD temsilcisi Hüseyin Alcan“Alevilerin Esenler’de cemevine kavuşacak olması övünülecek bir durum değildir. Biz Esenler’de yaşayan halkların, inançların, kültürlerin eşitliğini sağlayacak bir politika ve iyileştirmeler yaptığımızda övünmeliyiz.”

Belediye’nin Esenler’de Alevilere Cemevi yeri tahsis etmesinin, Alevi kurumlarını ortak mücadeleriyle elde edilen bir başarı olduğuna dikkat çeken Alcan, konuşmanın devamında şunları kaydetti: “Her kurumumuz Esenler’de Cemevi olması için büyük uğraşlar verdi, veriyor. Başka bir inanca her mahallede birden fazla ibadethane açarken Alevilere bir Cemevi yeri tashih etmek önemlidir fakat yetersizdir. Bizler her ne kadar Esenler’de yaşasak da dünyanın her yerindeki Alevilerle aynı taleplerin etrafında birleşmekteyiz. Buradan hareketle başka bir ülkede resmi olarak Aleviliğin kabul edilmesi örnek alınmalı ve biran önce ülkemizde de bu hayata geçmelidir.

Eminiz ki bu Cemevi’nin nasıl yönetileceğine, nasıl faaliyetler yürüteceğine de Aleviler karar verecektir. Arzumuz, önümüzdeki yaz pandeminin bitmesi ve açılışımızı halkımızın ve büyük emek veren değerli dostlarımızın katılımıyla Cemevimizin açılışını yapmaktır.”

 

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı CHP İYİ PARTİ Sadet Partisi

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>