• Esenlerli Yazar İbrahim Dincelin yeni kitabı çıktı

  Yazar İbrahim Dincel yeni çıkan Kitabı ve çalışmaları hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

  19:29:20 | 2021-07-17

  Dincel “2018 yılı Kasım ayından itibaren  ülkemizin geleceği gençlerimiz ve toplumumuzun yapıtaşı olan ailelerimiz için hazırladığım '' Genç Adım'' ve '' İki Gönül Bir Olunca” isimli Kişisel Değişim Eğitim Programlarım ile Esenler Kazım Karabekir İmam Hatip Ortaokulunda, Esenler Neyyir Turhan İmam Hatip Ortaokulunda, Esenler Özel Eksen Kolejinde, Zeytinburnu İstanbul Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, Esenler Belediyesi Kültür Müdürlüğünün organizasyonunda Akşemsettin Anadolu İmam Hatip Lisesinde ve de Bahçelievler Belediyesi Kültür Müdürlüğü organizasyonunda Bilge Evlerindeki iki bin gencimiz ve velilerine pandemi sürecine kadar eğitim ve seminerler verdim.

  Pandemi sonrasında da üzerinde çalıştığım  ''Toplumsal Değişim, Gelişim ve Yenileşim Eğitim Programım'' ile inşallah başka başka gönüllere misafir olmayı arzulamaktayım.

  Esenlerin bir öz evladı olarak bugünde gönül heybemdeki farklı bir güzelliği sizlerle paylaşmanın heyecanını yaşamaktayım. İki yılı aşkın bir emeğin ürünü olan farklı konulardaki söz ve deneme yazılarımı içeren “Söz Bahar ”isimli kitabım gönüllerinize misafir oluyor.

  Hayatın içinden bitip tükenmeyen bir telaşla geçip gidiyoruz. Çoğu zaman öylesine yorgun düşüyoruz ki sahip olduğumuz şeyler gözümüzde birer birer sıradanlaşıyor. Devamında  ihtiraslarımızdan aldığımız güçle her seferinde daha fazlasına iç geçiriyoruz. Ancak sahip oldukça daha fazlasına bir süre sonra o da  gözümüze daha az geliyor. Böylece mutluluğun uzak kıyısında inandırılmış, mahkûm edilmiş ve yalnızlaştırılmış hayatlar yaşayarak benlik yokuşunda özgürlüğe pedal çeviremeden esaret zincirlerine takılıp kalıyoruz. Nihayetinde her şeye sahip olduğumuzu düşünürken ihtiyacımız olan şeyin aslında gönülden kopup gelen iki güzel söz olduğunu fark ediyoruz.

  İşte böyle bir tespitin  gölgesinde başladı ''Söz Bahar’’ın hikâyesi. Ben de bu hayatın içinden geçip giden birisi olarak zihnimi meşgul eden düşüncelerin, kalbimi yoran duyguların arasında bunca yaşanmışlığın orta yerinde sevgi, huzur ve mutluluk adına artık bir şeyler söylemeliydim kendimce. Önce kalbime düştü kelimeler ardından kalem yüklendi onları ve döküldüler sonra birer birer kâğıda. Bir bahar vakti de kalbinize dokunabilmek  için koyuldular gönül yolculuğuna.

  Duygu olup ellerinize uzanan, yüreğinize misafir olabilmek için bir bahar vakti sizlere ulaşan “Söz Bahar” isimli kitabımda çeşitli konulara ilişkin bana ait 205 söz, 43 deneme yazısı ve 3 şiir bulunmakta olup “Söz Bahar” dokuz bölümden oluşmaktadır. Teolojik İç Konuşmalarım ismini verdiğim birinci bölüm zihnimi ve gönlümü meşgul eden temel bazı dini kavramlara ilişkin farklı bir bakış açısına sahip sözlerimi içermektedir.

  Pandemi Günleri isimli ikinci bölümde tecrübe ettiğimiz zor günleri fikirsel izolasyonumda kâğıt ile kalem arasına mesafe koymaksızın anlattığım sözlerim yer almaktadır. Bu vesile ile Covid-19 sebebiyle yitirdiğimiz tüm canlara Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, hastalarımıza da tez şifalar diliyorum. Postacı ismini taşıyan üçüncü bölümde asırlık çınar PTT’nin gölgesi altında hizmet veren kıymetli meslektaşlarım için kaleme aldığım iki şiirim bulunmaktadır.

  Teşkilatımız mensuplarından vefat edenlere Allah’tan rahmet hayatta olanlara huzur ve afiyet diliyorum. Kaldırım Taşları isimli dördüncü bölüm içerisinde hayat yolculuğumda deneyimleyerek gönül heybeme koyduğum yaşanmışlık kokan sözlerimi barındırmaktadır. Beşinci bölüm olan Ukde ise içimde bir yerde yarım kalmışlıklarımı anlatan sözlerimi dile getirmektedir. Altıncı bölüm Sevginin Ahlakiliği kırıp dökmeden, incitmeden, yormadan güzelce sevebilmenin gerekliliğini anlatan söz ve deneme yazılarımı kapsamaktadır. Mühürlü Sözler ismini taşıyan yedinci bölüm ise duyarlılığımın olduğu konulara ilişkin iğneyi öncelikle kendime batırdığım sözlerime tercüman olmaktadır. Genç Adım isimli sekizinci bölüm ismini tamamıyla şahsıma ait olan “Genç Adım Eğitim Projesi” çalışmamdan almakta olup bu proje kapsamında gençlere verdiğim seminer ve eğitimlerimde anlattığım 17 hayat şekillendirici kelimemi içermektedir. Dokuzuncu ve son bölüm olan Eko-Mali-Yön ise gerek lisans ve yüksek lisans eğitimim gerekse İktisat ve Maliye Okutmanlığı yaptığım dönemde heybeme koyduğum bilgiler ile sonrasında mesai harcamaya devam ettiğim yönetim sistemi çalışmalarım esnasında edindiğim tecrübelerden beslenerek kaleme aldığım ekonomi, maliye ve yönetim alanına ilişkin sözlerimi kapsamaktadır.

  Bu kitabımla eğer sözlerim insanların kalbine dokunabilirse ve bu dokunuş ile insanların hayatlarını dokuyabilmelerine vesile olabilirsem tarifsiz bir iç huzurun sahibi olacağım. Kişiliği ve liyakatinden başka referansı olmayan bir fikir işçisi olarak da şükrü kendime katık ederek daha fazla üreteceğim.

  Unutmadan 2020 yılının zorlu pandemi şartlarında üniversite sınavına giren genç kardeşlerimi motive etmek ve emek vermenin önemini onlara göstermek için ben de 2020 YKS’ ye girdim. Hem belli mi olurdu yıllar sonra belki içimde ukde kalan Edebiyat Fakültesini kazanırdım. Öyle de oldu. Ben de kırkından sonra nasibimi aldım ve İstanbul Edebiyat Fakültesini kazandım.  Eee kader gayrete âşıktır demişler.

  Lafı uzattım hakkınızı helal ediniz. Bakışınız gönüllere derman, gülüşünüz umut, varlığınız bereket “söz bahar” olsun. Keyifli okumalar.

  Yazar İbrahim Dincel Kimdir

  Merhaba, ben İbrahim DİNCEL. 1978 İstanbul Esenler doğumluyum. İlkokulu Esenler Cumhuriyet İlkokulunda, Ortaokul ve lise eğitimimi ise Esenler Amiral Vehbi Ziya Dümer Lisesinde tamamladım.

  Üniversite sınavı sonrasında lisans eğitimimi Yönetim ve Organizasyon, yüksek lisansımı ise İşletme Yönetimi üzerine Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Ana Bilim Dalında tamamladım. Ardından on yılı aşkın bir süre Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ticaret Meslek Liselerinde Ekonomi, AÖF ve KPSS Kurslarında İktisat ve Maliye dersleri anlattım. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde de İktisat Okutmanlığı yaptım.

  2008 yılında girdiğim KPSS sonrasında da ülkemizin güzide kurumlarından Posta Telgraf Teşkilatına memur olarak atandım. Halen asırlık çınar PTT' nin gölgesi altında Yönetim Sistemleri Eğitmeni ve Baştetkikçisi olarak görev yapmaktayım. Mesai saatlerimden arda kalan zamanlarda kişisel  ve mesleki gelişimim açısından  başta Eğiticinin Eğitimi olmak üzere  Spikerlik, Sunuculuk, Seslendirme ve Eğitim Koçluğu alanında eğitimler alarak çeşitli sertifika programlarını tamamladım.