• Fenerbahçe ligin 30. Haftasında evinde Gençlerbirliği’ne 2-1 mağlup oldu

  Kart cezalısı Valencia’nın yanı sıra, sakatlıkları bulunan Pertotti, Sinan Gümüş ve Mesut Özil’de kadroda yoktu ayrıca 44. Dakikada sakatlanan Gökhan Gönül yerini Nazım Sangare’ye bıraktı.

  00:43:43 | 2021-03-16

  Gençlerbirliği’ndeyse kendileri için daha ciddi eksikler vardı. Kaptanları Zargo Toure, Sol bekte Polomat, hücum bölgesinde de Stancu ve Sio sakatlıkları yüzünden kadroda yoktu. Gençlerbirliği maça klasik İstanbul’a gelmiş Anadolu takımı taktiği olan kapan çık takiğiyle başladı. İlk yarıda herhangi bir oyun ortaya koyamadılar. Buna karşın Fenerbahçe birbiri ardına yaptığı ataklar sonucunda 35. Dakikada Novak’la golü buldu. Fakat golün Fenerbahçe adına geç geldiğini söyleyebiliriz zira Osayi Samuel’in girdiği pozisyonları değerlendirmesi gerekirdi.

  Şu zamana kadar hızı dışında ön plana çıkan bir özelliği yok. Bana Arsenal yıllarındaki Walcott’u hatırlatıyor. Gençlik zamanlarında geleceğin en iyi oyuncuları arasında gösteriliyordu. Sonrasında baş altı bir oyuncu olarak kaldı. Samuel’de bu şekilde olabilir. Tekniği çok zayıf fakat ben problemin sadece Samuel’le ilgili olduğunu düşünmüyorum. Hücum bölgesinde Samatta’nın, Cisse’nin ve Thiam’ın oyunlarında da hiçbir ilerleme yok; aksine her geçen hafta daha da düşüyorlar. Fenerbahçe’nin oyununa gelecek olursak. Ortada yine bir plan olmadığını söyleyebiliriz.

  Geçen hafta Konya deplasmanında gayet iyi bir performans ortaya koymuşlardı ve o maçın orta saha ikilisi Mert Hakan ve Sosa’ydı. Bu hafta Gustavo’nun sakatlığını tamamen atlatıp ilk 11’e dönmesiyle Mert Hakan 10 numaraya geri dönü ve geçen haftaki etkili oyununun yanından bile geçemedi. Pelkas’da sol kanattaydı. Pelkas ligdeki en iyi oyunculardan biri diyebiliriz ama sol kanatta performası düşüyor. Çıktığı bu taktikle Fenerbahçe, kendi bacağına sıktı diyebiliriz. Şampiyonluk yarışında bir yara daha aldılar ve bir maçı eksik Beşiktaş’ın 5 puan gerisindeler. Ancak Fenerbahçe’nin bu sezon şampiyon olmamaktan daha ciddi bir problemi var.

  Eskiden Kadıköy’de Fenerbahçe’yle berabere kalan takımlar kendilerini şanslı hissediyorlardı. Eskiden Kadıköy’de galibiyet serileri yapan Fenerbahçe, bu sezon mabedinde 6 mağlubiyet, 2 beraberlik ve 7 galibiyet aldı. Son dört iç saha maçında 3 mağlubiyet ve 1 beraberlikleri var. Ali Koç başkanlığında Fenerbahçe, Aziz Yıldırım’dan kalan pozitif yönlerini kaybetti ve ekstra hiçbir şey kazanamadı. Gençlerbirliği tarafıysa küme düşmeme yarışında yeni teknik direktörleriyle beraber çok önemli bir galibiyet aldı. En son galibiyetlerini 6 Ocak’ta almışlardı. Benim Gençler Birliğinde en beğendiğim oyuncu Arda Kızıldağ oldu. Gençlerbirliği tarafını tebrik ederim.