• Fındığa red oyu veren Karadeniz’li milletvekilleri

  Geçen hafta fındık üreticilerinin sorununun araştırılarak sorunların çözümüne yönelik alınabilecek tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırma önergesi verilmişti.

  12:19:31 | 2018-10-27

   Öneriye 3 muhalefet partisinden de destek geldi. AK Parti ise öneriye karşı çıktı. Muhalefet tam kadro TBMM’de olmayınca önerge AK Parti’nin oylarıyla red edilmişti. Önergenin red edilmesi nedeniyle red oyu veren AKP’nin iki milletvekilini yüzleri hiç de kızarmadı..

   Mecliste önerinin oylamasında tartışma da çıkmış, oy sayısında divan üyeleri arasında anlaşmazlık yaşanmıştı.. Daha sonra oylama tekrarlandı ve 135 kabul, 155 ret çıkınca öneri kabul edilmedi.

  USTA, ‘TMO NEREDE?’

  Önerge sahibi MHP'li Erhan Usta ise, stratejik ürün olan fındıkla ilgili yapısal sorunlar bulunduğunu belirterek “Dünya üretiminin yüzde 70'ini yapıyoruz. Dünya ihracatının yüzde 75'i Türkiye’de. Ama yurt içerisindeki satış fiyatını dahi belirleyemiyoruz. Hala TMO’nun açıkladığı bir fındık fiyatı yok. Şu anda 12 liradan, 13 liradan, 12,5 liradan, 11,5 liradan fındık satılıyor” dedi.

  İşte TBMM’sinde fındıkla ilgili verilen araştırma önerisine red oyu veren Karadenizli  bazı Ak Partili milletvekillerinin isimleri..

   

   ORDU

  Metin GÜNDOĞDU                      

  Şenel YEDİYILDIZ

   ARTVİN

  Ertunç Erkan BALTA

  GİRESUN

  Cemal ÖZTÜRK                

  Kadir AYDIN

  SAMSUN

  Ahmet DEMİRCAN                        

  Çiğdem KARAASLAN                    

  Fuat KÖKTAŞ                    

  Orhan KIRCALI                 

  Yusuf Ziya YILMAZ

  TRABZON

  Adnan GÜNNAR                            

  Bahar AYVAZOĞLU                       

  Muhammet BALTA                       

  Salih CORA