• IŞİD kapıda

  IŞİD sınırda saldırılarını yoğunlaştırdı. Kaçan 400 Suriyeli Akçakale`ye geldi. Türkiye`yle karşılıklı 13 sınır kapısında ise 5 ayrı bayrak dalgalanıyor.

  12:59:00 | 2015-04-06

  IŞİD kapıda

  IŞİD sınırda saldırılarını yoğunlaştırdı. Kaçan 400 Suriyeli Akçakale’ye geldi. Türkiye’yle karşılıklı 13 sınır kapısında ise 5 ayrı bayrak dalgalanıyor.

  Kilis’in hemen karşısında bulunan Suriye’nin Halep şehrinin Azez ilçesi ve Kilis’teki Öncüpınar Sınır Kapısı’nın karşısındaki İslami Cephe kontrolündeki Es-Selame Sınır Kapısı’na IŞİD’in saldırıları sınır hattında büyük tedirginlik yarattı.

  Son günlerde IŞİD ile YPG güçleri arasındaki çatışmaların yoğunlaştığı yer, Türkiye sınırının yanıbaşındaki, Suriye’nin Rasulayn ile Telabyad ilçesinin tam orta noktasında yer alan Sülük Kasabası. 2012’de Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolüne geçen Rasulayn, 2013’te PYD’nin, Telabyad ise 2014 başında IŞİD’in denetimine girdi. IŞİD ve PYD güçleri, tam orta noktada yer alan Sülük Kasabasında kontrolü sağlayarak hem olası saldırılara karşı ilçe merkezini güvene almayı, hem de ilerleyişini sürdürmeyi amaçlıyor.

  Suriye’deki denetim alanını genişletmek isteyen IŞİD, son bir haftadır hedefini Türkiye sınırındaki, Halep’in Azez ilçesi ve Kilis’teki Öncüpınar Sınır Kapısı’nın karşısındaki İslami Cephe kontrolündeki Es- Selame Sınır Kapısı olarak belirledi. Son 2 yıl içerisinde defalarca yaptığı girişimlere rağmen başarılı olamayan IŞİD, bu kez Azez’in doğusundaki Carablus ve Bab bölgesinden ve kuzeyine düşen Halep’ten saldırı başlattı. 3 koldan başlattığı saldırı ile Azez’i ele geçirmeyi hedefleyen IŞİD’e ise Es-Selam Sınır Kapısı’nı elinde bulunduran İslami Cephe önderliğinde farklı muhalif grupların oluşturduğu “Fetih Ordusu” karşı koyuyor.

  Afrin sırada

  IŞİD, rejime ait savaş uçaklarının yaklaşamaması nedeniyle rahat hareket ederek denetim alanlarını genişletmek için Azez ve Es- Selame Sınır Kapısı’nı almayı ve böylece Halep’e gidecek her türlü lojistik hattın kontrolünü de ele geçirmeyi hedefliyor. Bir diğer iddia ise IŞİD’in bölgede hâkimiyeti sağlamasının ardından 30 kilometre mesafedeki PYD denetimindeki Afrin’e saldıracağı yönünde.