• Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na Finlandiya’dan ödül

  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Finlandiya Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü aldı.

  00:57:21 | 2021-11-23

  Haber/Elmas Aydoğan

  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Finlandiya Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü'ne layık görüldü.
  Finlandiya hükümetinin 2 yılda bir verdiği Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü'ne (IGEP) bu yıl Türkiye'den Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu layık görüldü.
  IGEP'in Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Türkiye'de kadına yönelik şiddetle mücadelede çığır açan çalışmalar yapan ve çalışmaları küresel bir öneme sahip bir sivil toplum kuruluşu olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun IGEP 2021'in kazananı olduğunu duyurmaktan gurur duyuyoruz. Tebrikler!" ifadelerine yer verildi.
   
  International Gender Equality Prize Finland
   
  @igepfinland
   
  We are proud to announce the winner of the #IGEP 2021, WE WILL STOP FEMICIDE PLATFORM, a non-governmental organization that does groundbreaking work combating violence against women in Turkey and whose work has a global relevance.
  Congratulations!
  tarafından İngilizce dilinden çevrildi
  Türkiye'de kadına yönelik şiddetle mücadelede çığır açan çalışmalar yapan ve çalışmaları küresel bir öneme sahip olan bir sivil toplum kuruluşu olan #IGEP 2021'in kazananını duyurmaktan gurur duyuyoruz. Tebrikler!
   
  300 bin euro tutarındaki ödülü, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ve Genel Sekreteri Fidan Ataselim'e Finlandiya Başbakanı Sanna Marin verdi.
   
  Törene Nobel Barış Ödüllü Nadia Murad da katıldı.
  Marin, açıklamasında, "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun çalışmaları arasında karar toplantıları, eğitim faaliyetleri, bilgilendirme seminerleri, kitlesel protestolar ve çeşitli yazışma toplantıları yer alıyor.
  Dernek, Türkiye'de cinsiyet eşitliğini ülke genelinde tesis etmek üzere il ve ilçe meclisleriyle birlikte çalışmayı amaçlıyor" dedi.
  Kadına yönelik şiddeti sona erdirmek için küresel düzeyde çaba göstermenin önemli olduğunu vurgulayan Marin, uluslararası toplumu tüm ülkelerde kadın haklarının korunmasını sağlama çağrısında bulundu.
  Taksim'de İstanbul Sözleşmesi - Sputnik Türkiye, 1920, 01.07.2021
  DÜNYA