• Kara “Göksu, bakanlığın icraatlarını kendi icraatları gibi anlatıyor”

  İYİ Parti Esenler İlçe Başkanı Ömer Kara “Çıkıyor Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapmış olduğu icraatları kendi icraatları gibi anlatıyor. Kentsel dönüşümde hiç kimseyi mağdur etmiyoruz. Güvenli yere taşıyoruz diyor. Birde vatandaşa soralım bakalım. Gerçekten Böylemi...”

  01:50:01 | 2022-01-01

  Haber/Hasan Gürsoy

  “Faizi düşürdüklerini söylüyorlar. Doğrudur, siyasi faizi düşürüyorlar”

  İYİ Parti Esenler İlçe Başkanı Ömer Kara maalesef ben bir ekonomist falan değilim. ancak doların yükseldiği bir noktada çok fazla bir şey söylememize de gerek yok. Ekonominin ne durumda vatandaşımızın ne sıkıntılar çektiğini hepimiz malum biliyoruz. Ama benim âcizane ticari hayatımda öğrendiğim bir şey var. Faizi düşürdüklerini söylüyorlar. Doğrudur, siyasi faizi düşürüyorlar. Ancak reel faizlerin hepsi yerinde duruyor. Merkez bankasının değişik bankalara vermiş oldukları yüzde on dörtlük faizi devlet olarak yüzde yirmi dörtle geri alıyorlar. Şimdi aradaki yüzde onluk faiz nasıl bir ticarettir, nasıl bir zihniyettir ben anlamıyorum. Anlamakla da zorluk çekiyorum.

  “Esenler çok zor bir bölge ekonomik sıkıntı çeken dar gelirli vatandaşların olduğu bir ilçe”

  Kara “Esenler çok zor bir bölge ekonomik sıkıntı çeken dar gelirli vatandaşların olduğu bir ilçe. Çin modeli diyorlar.  Gerçekten komik. İki defa üç defa Çin’e giden birisi olarak söylüyorum. Çin modeli kesinlikle ne insan gücümüz var, ne sanayimiz var, ne teknolojimiz var nede üretimimiz var. Nasıl bir Çin modeli ekonomimiz var ben hala çözmüş değilim.

  Şova dönük bir siyaset yapıyor ama icraata gelince sıfır”

  Kara “Esenler Belediye Başkanımız müthiş bir Show yapıyor. Gerçekten popülizm bir siyaset yapıyor. Şova dönük bir siyaset yapıyor ama icraata gelince sıfır. Şuandaki bütün hedefi İstanbul Büyük Şehir Belediyesi. İBB’yi sürekli yıpratmak, karalamak ve yanlış yaptığını söylemekle meşgul. Belgelerin de tamamının yanlış olduğu illaki bir gün ortaya çıkacaktır. Esenler belediye başkanı olan birinin Esenlere hizmet etmesi lazım. Çıkıyor Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapmış olduğu icraatları kendi icraatları gibi anlatıyor. Kentsel dönüşümde hiç kimseyi mağdur etmiyoruz. Güvenli yere taşıyoruz diyor. Birde vatandaşa soralım bakalım. Gerçekten Böylemi. Bir Oruçreis gerçeği var. Bir daha önce yapmış oldukları Havaalanı Mahallesi gerçeği var. Bir 544 parsel dediğimiz Turgut reis gerçeğimiz var. Yani bunlar çok net gerçekler. Vatandaşın göreceği gerçekler.

  “Lütfen vatandaşa anlayacağı dilden konuşun”

  Kara “Biliyorsunuz ilçe başkanları ile yapmış olduğu toplantıda kendisine söyledim. Lütfen vatandaşa anlayacağı dilden konuşun. Vereceğiniz daireleri yüzde yirmi kesinti üzerinden net konuşun. Siz dış duvardan dış duvara ölçüm yapıp asansörmüş kış bahçesi imiş yaz bahçesi imiş yok otoparkmış kesinti yaptıktan sonra seksen metre daire vereceğim diye elli dört metrelik daireleri vermeyin. Esenlerin Anadolu’dan gelen bir kültürü var. En az üç dört çocuğu olan kültürleri var.

  “Saat 10 belediyeye gelmekle saat dörtte belediyeyi bırakıp gitmekle belediye başkanlığı olmuyor”

  Kara “ sabahleyin Esenlerde çocuğumu okula gönderemez hale geldim. Bir gün lütfen rica ediyorum Esenler belediye Başkanı sabah yedide okula giden çocukları nasıl zifiri karanlıkta gittiğini görsün. Saat 10 belediyeye gelmekle saat dörtte belediyeyi bırakıp gitmekle belediye başkanlığı olmuyor. Halkın içine inecek halkla bütünleşecek. Tabii ki korumaların eşliğinde değil. Vatandaşla bire bir temas içinde olacak. O zaman gerçekten Esenlere hizmet ettiğini görelim.