• Katliam gerekçe gösterilerek demokratik haklara gasp başladı

  Her ?terör eylemi`nde Avrupa`daki sermaye partileri, hükümetler ve sermaye basını hemen daha fazla güvenlik önlemi alınmasını gündeme getiriyor.

  11:41:00 | 0000-00-00

   Yücel ÖZDEMİR

  Köln

  Her ‘terör eylemi’nde Avrupa’daki sermaye partileri, hükümetler ve sermaye basını hemen daha fazla güvenlik önlemi alınmasını gündeme getiriyor. 11 Eylül 2001’de ABD’de İkiz Kulelere yönelik saldırının ardından başlayan süreç temel hak ve özgürlüklerde önemli kısıtlamalara yol açtı. Milyonlarca insanın banka bilgileri, parmak izleri toplandı, telefon ve İnternet üzerinden yapılan her türlü görüşme dinlendi, kaydedildi. Kazanılmış hak ve özgürlükler “terörle mücadele” adı altında yok edildi.

  Buna rağmen ne terör ne de terör saldırıları bitmiş değil. Sadece Fransa değil, ABD istihbaratının kayıtlarında dahi yer alan Kuaşi kardeşlerin, hem de polisin koruması altında bulunan Charlie Hebdo’ya yaptığı saldırı, tek başına “Kimlerin terörist olduğunu bilme”nin çok fazla yarar getirmediğini gösteriyor. Zira Yemen ve Suriye’ye gittikleri bilinen bu kişilerin yeniden ülkeye gelmesine göz yumulduğu anlaşılıyor.

  ORTAK KISITLAMA PAKETİ

  Demokratik hakların kısıtlanması durumunda terörle daha etkili mücadele edilebileceğini ileri sürenler bugüne kadar yapılanlara yenilerini ekleme niyetindeler. Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, AB genelinde ortak bir kısıtlama paketinin hazırlanmasını gündeme getirdi. Daha önce Avrupa Parlamentosu tarafından “radikal olduğu” için reddedilen bir ülkeden başka bir ülkeye uçakla giden yolcuların listesinin önceden bildirilmesi yeniden gündeme getirildi. ABD tarafından zaten uygulanan bu durum şimdi AB tarafından da olduğu gibi kopyalanmak isteniyor. Yani, her hangi bir ülkeden AB’ye gelmek isteyenlerin kişisel bilgileri önceden yolculuğun yapılacağı ülkeye bildirilecek ve istihbarat örgütleri sakıncalı gördüğü kişilerin vize almasına rağmen uçağa bindirilmemesine karar verebilecek.

  Yine daha önce gündeme getirilen ve tartışmalara neden olan kişisel bilgilerin uzun süre kaydedilmesi önerisi de yeniden CDU/CSU tarafından dile getirildi.

  SURİYE’DEN DÖNENLER NE OLACAK?

  İstihbarat kaynaklarının verilerine göre Almanya’dan Suriye’ye 550 kişi giderek savaşa katılmış. Bunların 180’i daha sonra Almanya’ya gelmiş. Bunların kimler olduğu konusunda yeterli bilgi yok. Polis ve istihbarat kaynaklarına göre Almanya’da “Her an şiddete başvuracak” 230 kişi bulunuyor. Son NSA skandalında da görüldüğü gibi ABD istihbarat örgütleri de Almanya’da kımıldayan her yapraktan haberdar.

  ANAOKULUNDA TERÖRLE MÜCADELE!

  “Terör histerisi”ni abartarak önlemleri uç noktaya vardıran ülkelerin başında İngiltere geliyor. Hükümetin hazırladığı yasa taslağında, terörle mücadele anaokulun-dan başlıyor. Taslakta üniversite, lise ve ilkokul yöneticilerinin yanı sıra anaokulu yöneticilerinin de “Terörü öven, terör propagandası yapanlar hakkında güvenlik birimlerine bilgi vermesi” istendi.

  Spiegel Online adlı İnternet sitesinde yayınlanan habere göre, İçişleri Bakanı Theresa May’in hazırladığı taslakta üniversiteler, liseler ve ana okullara da ‘terörle mücadele’ görevleri verildi. Eğitim kurumlarının “tehlikeli öğrenci ve çocukları” tespit ederek güvenlik birimlerine, gençlik dairelerine ve sosyal çalışma sürdüren kurumlara bildirimde bulunması isteniyor. Taslak, kamuoyundan tepki aldı. Bunun üzerine Bakan May, yasanın istisnai durumlar için söz konusu olduğunu açıklamak zorunda kaldı.


  İSPANYA’DAN ‘ŞOK’ FİŞLEME YASASI

  "CİHATÇILARA karşı şok plan" başlığı altında hazırlanan tasarı ile İspanya’da komşular, öğretmenler ve hatta doktorlar bile çevresinde gördüğü, eğitim verdiği veya muayene ettiği “radikal dincileri” ihbar edebilecek. Bu kişiler aynı zamanda detektör görevi yapacak ve çevresindeki genç yaştaki Müslümanların radikal eğilime olup olmadığına karar verebilecek.


  İTALYA TERÖR YASASINI SERTLEŞTİRDİ

  PARİS katliamını gerekçe gösteren İtalya hükümeti, ‘Antiterör Yasası’nı hızlı şekilde sertleştirdi. Bundan sonra ülkeyi terk etmek isteyen “terör şüphelilerinin” pasaportlarına el konulabilecek. İçişleri Bakanı Angelino Alfano da, polise daha fazla yetki vereceklerini söyledi. Yetkiler arasında “Teröristlerin propaganda amacıyla kullandığı İnternet siteleri”nin kapatılması da var. İtalya’da 53 “terör şüphelisi” bulunuyor ve sıkı şekilde takip ediliyor. Başbakan Matteo Renzi yaptığı açıklamalarda, “Avrupa ortak istihbarata doğru ilerlemelidir. Avrupa teröre karşı birlik içinde durmalıdır” dedi.