KAZANMAK VE KAYBETMEK

Kazanmak kadar kaybetmek te müsabakaların, yarışmaların ve seçimlerin kaderidir.

08:19:03 | 2019-04-24

Asil olanlar, kaybetmenin de kazanmak kadar değerli olduğunu bilir! Sonradan görmeler; kazanmak için her türlü yola başvurur, kazanınca kaybedenleri küçük görür, kaybedince öküz altında buzağı arar, çamura yatar, hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şey olmuş havasına bürünür ne olmuş desen fark edemedik der bu gülünç savunmayı bile hak ve adalet görür.

Seçimlerde bir tek rakamsal olarak kaybettiği halde ideoloji ve irade mücadelesi verenler kaybetmez. Bir de hesap kitap bilmeyen, oradan buraya rakam aktarıp, komik ilişkiler kuran aymazlar ve tabii ki de sonradan görmeler kaybetmez!

Bazı durumlar vardır ki sayısal olarak kazanç görünse de değer olarak kayıptır. Son seçimler de böyle olmuştur. Cumhur ittifakı sayısal olarak kazançlı gözükse de değer olarak hüsrana uğramıştır.

Özellikle elinde bulunan İstanbul, Ankara, Adana, Mersin gibi büyükşehirleri kaybetmiştir. Buna rağmen sorulsa kazandık derler. Sayısal olarak haklı da sayılırlar!

Kazanmak ve kaybetmek bu nedenle sayısal değil, değerler manzumesi ve duygusal kavramlardır. Sayılar üzerinden kendini kandıranlar, değer kaybı yaşadıklarının farkına varmayanlar, kazandık dedikleri zamanlarda bile kaybediyor olduklarını anlayamazlar.

Bazen de; borçlu, kendi teşkilatının bile istemediği, istememenin ayyuka çıkması sonucu karşısına bağımsız aday çıkan bir yerde bile, algı oyunları, ittifak gibi varyasyonlar ile rekor sayı ile seçim kazanılabilir.

Böyle durumlarda kazanmak başarı mıdır sorusu akıllara gelir!   Seçimi sayısal kazanmak bir başarıdır elbette ama değerler manzumesi açısından bakıldığında bu başarı sahte bir başarıdır veya Pirus zaferidir.

Kazananı mutsuz eden her kazanım aslında kayıptır. Güç, hile, desise, algı operasyonu, beklentinin farklı yönlendirilmesi gibi beceriler ile bir şeyler kazanılır. Her kazanç kazanım değildir!

Siyasette seçim kazanmak sadece size bağlı bir şey de değildir işin aslında. Muhaliflerin organize olamaması, muhaliflerin gerçekleri net bir şekilde ortaya koyamaması da aslında başarısız birine başarı kazandırabilir.

İşin aslında ve gerçek rakamlar ortaya konulduğunda, Sayıştay müfettişlerinin uygunsuz ve yetersiz bulduğu durumlarda bile birileri seçim kazanabilir. Çünkü seçim yapılırken ana akım medya ve ana akım düşünce kalıpları ile oy verildiği de çoktur. O yüzden oy sonuçları başarı ve başarısızlık anlamı taşımamaktadır.

Halka hizmet yarışının kazananı ve kaybedeni yoktur! Muhalefete düşünce siyaseti bırakmak ta, halka hizmetten kopma ve sadece çıkar için siyaset yapma anlamı taşır. Vatana ve millete hizmet ediyorum deyip sadece kazanınca ortaya çıkanlar, maddi kazanç peşindeki arsızlardır.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :  

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>