• Maltepe Belediyesi tarafından yayınlanan "İstasyon" dergisinin birinci yılı kutlandı.

  Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Okurlarımızı edebiyatçılarımızla, yazarlarımızla buluşturma kararı aldık. Buluşmalarının da bir istasyonda olması gerektiğini düşünerek "İstasyon" adlı bir dergi kurduk ve bu dergimizi tam bir yıldır ücretsiz bir şekilde Türkiye'nin her köşesine göndermeye çalışıyoruz" dedi.

  20:06:30 | 2021-11-29

  Haber/Elmas AYDOĞAN

  Maltepe Belediyesi'nin aylık kültür, sanat ve edebiyat yayını olan "İstasyon" dergisinin birinci yılı kutlandı. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa, ve çok sayıda yazar, sanatçı ve okurlar katıldı.

  Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen İstasyon dergisinin programına Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Gazete yazarları Zeynep Oral ve Ataol Behramoğlu’nun da yer aldığı gecede Zülfü Livaneli, Şükrü Erbaş, Mazlum Çimen, Ahmet Telli, Nurettin Rençber, Barış İnce ve daha birçok isimlerin yanı sıra sanatseverler katıldı.

  ‘merhaba’ ile açılış”

  İlk olarak davetlilerle kokteylde bir araya gelen sanatseverler hayranı oldukları sanatçılarla fotoğraf çektirdi, sohbet etti. Törenin başlangıcında Zeynep Oral ve Selçuk Yöntem, Aziz Nesin’in “Merhaba” eserinden seslendirdikleri bir bölümle açılışı yaptılar. Nesin’in yıllar önce yazdığı, ama günümüzü de anlatan eseri seslendirdikten sonra Zeynep Oral, şunları söyledi: “İçindeki ışıkla karanlığı aydınlık tutanların umutla yeni başlangıçlara koşanların dergisi İstasyon. Söyleyecek sözü olan, şiirle, öyküyle, edebiyatla hayatı kucaklayanların dergisi. Gençlere yol açan bir dergi. Ülkemin sayısız usta yazarlarıyla geniş bir okur kitlesini buluşturan bir dergi, bugün birinci yaşını kutluyor.”

  "Okurlarımızı yazarlarımızla "İstasyon'da buluşturma kararı aldık"

  Programda konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da bir konuşma yaptı. Ali Kılıç, “Pandeminin bütün dünyayı sardığı bir süreçte arkadaşlarımızla bir araya geldik. Mesafeler araya girmişti. Biz de bu mesafeleri dergi aracılığıyla sıcak bir atmosfere, evlerinize kadar girerek yakınlaştırabilir miyiz diye düşündük. İstasyon böyle ortaya çıktı. İstasyon’un mutfağı çok sağlamdı, arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim” diye konuştu. Kılıç, ücretsiz dergiyi, kargo ücretini de ödeyerek Türkiye’nin her yerine ulaştırdıklarını söyledi. Başkan Kılıç, kâğıt fiyatları ve masraflar artsa da İstasyon dergisinin gelecek yıl da yayımlanmayı sürdüreceğinin müjdesini verdi.

  Şiirler, türküler sahnede buluştu

  Konuşmalar sonrası sahneyi şair, yazar ve sanatçılar aldı. Derginin yazarlarından Kerem Fırtına, Birhan Keskin’in “Kargo” şiirini seslendirdi. Sanatçı Hüseyin Ay, Ahmet Kaya’nın bestelediği bir Hasan Hüseyin Korkmazgil şiiri olan “Acılara Tutunmak” isimli eserini yorumladı. Şair Şükrü Erbaş “Yıkıcı Bir Yalnızlık” şiirini okurken, sahneye birlikte çıktığı ünlü sanatçı Mazlum Çimen ise “Feryadı İsyanım” türküsünü söyledi. Şair Ahmet Telli, derginin yıldönümü için “Soluk Soluğa” ve “Çocuksun Sen” şiirlerini seslendirirken, aynı sahneyi paylaştığı Nurettin Rençber ise “İçimdeki Ateş” ve “Ezo” parçalarını sevenleriyle birlikte okudu. Ünlü sanatçı Nazan Kesal, İstasyon yazarlarından Nurten Geroğlu ile birlikte Füruğ Ferruhzad'ın oğlu için yazdığı “Aydın Ufuklar” ve Edip Cansever’in “Mendilimde Kan Sesleri” isimli şiirlerini seslendirdi. Etkinliğe katılamayan Yaşar Seyman, Haydar Ergülen ve Kürşat Başar videolu bir kutlama mesajı gönderirken, derginin diğer yazarları da kısa bir konuşma yaptı. Konuşmalar sonrasında Aycan Ersav ve Tufan Elitaş tarafından sahneye konulan dans gösterisi ise nefes kesti.

  “Kültür vicdan işidir”

  Zülfü Livaneli ise yaptığı konuşmada Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük silahlarından birinin kültür olduğunu söyleyerek “Cumhuriyet insanını yetiştirmek için kültür savaşı başlatmıştı” diye konuştu. Livaneli, “Kültür alanını ele geçirmek için her şeyi yaptılar. Fakat şöyle bir şey var, kültür ve sanat yaratıları vicdanla ilişkilidir. Vicdanı olmayan, empati duymayanlar, insanın dertleriyle dertlenmeyenler sanat yapamaz. Kültür sanat bizim, yani solda olanların işi” dedi. Ataol Behramoğlu yaptığı konuşmada dergiciliğin öneminden bahsetti. Varlık dergisinde ilk defa yayımlanan şiirlerinden duyduğu mutluluğu anlattı.

  “Muhteşem geceye muhteşem kapanış”

  Şiir, sanat ve edebiyatla dolu muhteşem gece, Almanya’da Mozart Ödülü’nü kazanan keman sanatçısı Ali İnsan’ın Zülfü Livaneli’nin şarkılarını seslendirdiği konserle son buldu. “Güneş Topla Benim İçin” gibi Livaneli’nin unutulmaz şarkılarını, Ferhat Livaneli ve orkestrasıyla birlikte yorumlayan Ali İnsan dakikalarca alkışlandı.