• Maltepe’de Tiyatro Günleri başlıyor

  Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü dolayısıyla “Tiyatro Günleri” etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. “Kültür ve sanatın yeni adresi” sloganıyla özellikle pandemi döneminde çalışmalarını yoğunlaştıran Maltepe Belediyesi çok renkli bir etkinliğe daha ev sahipliği yapacak

  00:06:13 | 2022-03-02

  Haber/Elmas Aydoğan

  21-27 Mart tarihleri arasında her gün saat 20:00’de düzenlenecek Tiyatro Günleri’nde sahne dünyasının sevilen isimleri, sezonun birbirinden iddialı yapımları, öyküleri Maltepeli sanatseverlerle buluşacak. Oyunların gösterimleri ücretsiz gerçekleşecek.

  SAVAŞ KARŞITI OYUNLA BAŞLAYACAK 

  Tiyatro Günleri, 21 Mart tarihinde Maltepe Belediye Tiyatrosu ve 23 ülkenin temsil edildiği Avrasya Tiyatrolar Birliği’nin (Eurasia Theatre Association) ortak projesi  “Şerefine İnsanoğlu” isimli oyunun gösterimiyle perdelerini açacak. Prof. Dr. Toygun Orbay’ın kaleme aldığı oyunda, insanoğlunun savaşa neden ve hangi sebeplerden dolayı karşı çıkması gerektiğinin öyküsü anlatılacak. Ünlü Bulgar yazar Stefan Tsanev’in yazdığı, Deniz Özmen’in yöneteceği “Büyük İskender’in Atı” isimli oyunda akıllılık ve delilik, bu dünya ve öteki dünya arasında kalan insanoğlunun hazin ve komik öyküsü sahneye taşınacak. 

  BERNA LAÇİN MALTEPE’DE
   Ünlü oyuncu Berna Laçin, gerçek bir hayat öyküsünden yola çıkılarak yazılan “Hayal Satıcısı” isimli tek kişilik oyunuyla sahne alacak. Yazar ve akademisyen Zehra İpşiroğlu’nun kaleme aldığı oyun geçtiğimiz ocak ayında gösterime başladı. Laçin, evde aile içi şiddetle ezilen Kadife, kendi işlettiği fal kahvesinde Falcı Serpil olarak ikili yaşantı süren ve kim olduğunun sınırları karışan Kadife ve Serpil’in hikâyesini mizahi bir dille, kara mizah şeklinde sahneye taşıyacak. 

  BÜYÜK USTA AZİZ NESİN’DEN UNUTULMAZ OYUN
  Sarıyer Belediye Tiyatrosu, usta mizah yazarı Aziz Nesin’in yazdığı, Gökhan Bulut’un oyunlaştırıp yönettiği  “Nesin’den Azizlikler” isimli oyunu, oyuncu Emre Karayel'in  “Erkek Aklı Oksimoron” isimli tek kişilik oyunu da  izleyicilerin karşısına çıkacak. Ünlü oyuncu Oya Başar ve Ebru Kural “Plastik Aşklar” isimli oyunla sahne alacak. Oyunda farklı geçmişlerden, serüvenlerden gelen iki kadının mayıs ayında Hıdırellez gününde kendi baharlarını nasıl karşılayacaklarının öyküsü sunulacak.

  KAPANIŞ İKİNCİ BAHAR’LA OLACAK
  Tiyatro Günleri, usta oyuncular Cihat Tamer ve Suzan Aksoy’un başrollerini paylaştığı  “İkinci Bahar” isimli oyunun gösterimiyle sona erecek. Yazar Alfonso Paso’nun yazdığı Serkan Budak’ın yöneteceği “Aşkın ve mutluluğun yaşı yoktur” temasıyla yola çıkılan oyunda yalnızlığın, hastalıkların, mutsuzluğun gölgesinde bir hayat yaşayan Nihal Hanım ve Orhan Bey’in ikinci baharlarını yaşama öykülerine yer verilecek. 

  ETKİNLİK TAKVİMİ
  21 Mart Pazartesi- Şerefine İnsanoğlu 
  22 Mart Salı- Büyük İskender’in Atı 
  23 Mart Çarşamba- Hayal Satıcısı 
  24 Mart Perşembe- Nesin’den Azizlikler 
  25 Mart Cuma- Erkek Aklı 
  26 Mart Cumartesi- Plastik Aşklar 
  27 Mart Pazar- İkinci Bahar