• Marketlerde 9.9 rakamlı fiyatlar kaldırılsın

  Bu işin görevlisi, sorumlusu kimse o sorumluları resmen hırsızlık yapan ve hak yiyenlerin önüne geçmeye davet ediyoruz. Sadece Ordu değil, tüm ülke genelinde büyük marketler zincirleri vatandaşı alenen soymaya ve haklarını yemeye resmen devam ediyorlar.

  11:14:00 | 0000-00-00

  Marketlerde 9.9 rakamlı fiyatlar kaldırılsın

  Bu işin görevlisi, sorumlusu kimse o sorumluları resmen hırsızlık yapan ve hak yiyenlerin önüne geçmeye davet ediyoruz. Sadece Ordu değil, tüm ülke genelinde büyük marketler zincirleri vatandaşı alenen soymaya ve haklarını yemeye resmen devam ediyorlar. Marketlerden alış veriş yapan müşteriler ise soyulduklarının, haklarının gasp edildiklerinin farkında dahi değiller. Farkında olanlar ise bu soyguna karşı nasıl bir önlem alacaklarını ve nasıl haklarını arayacaklarını küçük paralar olduğu için uğraşmak istemiyorlar.

   
   

  Alenen yapılan hırsızlık her gün milyonlarca insanın, binlerce görevlinin gözleri önünde cereyan ediyor. Hepiniz ihtiyaçlarınızı genellikle büyük isim  yapan marketlerden yapıyorsunuz. Herhangi bir markete gittiğinizde sıfırla biten ürün etiketini göremezsiniz. Çünkü bunun hesaplanması çok basit, ne aldığınızı öğrenir ve hakkınızı ararsınız. Satın aldığınız ürünlerin hepsinde genellikle, 9.99.- 99.9. – 4.99 vs. gibi rakamlar görürsünüz. Bu aslında ucuz fiyat olarak koyulmuyor, fakat müşteriye cazip geliyor.  Bu dokuzlu ve buçuklu rakamlar mağzaların daha çok kar etmelerine neden oluyor. Satış fiyatları yukarı veya aşağı çekilerek sıfırlı şekilde satış yapmaları daha doğru olacaktır.

   

  Çünkü, örnek verecek olursak, fiyatı 99 kuruştan aldığınız bir kiloya 100 kuruş ödemek zorundasınız bir kuruş para üstü alma imkanınız yoktur. Bu miktar 999 kuruşa çıktığında bir lira alıyorlar. Size 10 kuruş vermiyorlar. Diğer taraftan dokuzlu ve 99’lu fiyatların buçuk ve gram hesabı yapılırken asıl fiyatların üzerine karambolden başka fiyatlar ekleniyor. Alışveriş yapan müşteriler bunu hesaplayamıyor. Çünkü kafası karışıyor, çoklarının da hesaplaması mümkün değildir. Bu satışların akşam kasa toplamında binlerce lira fazla tahsil edildiğini ortaya çıkarıyor. İşte bu aleni, resmi ve açıkça yapılan bir soygundur, dinimize ve yasalara aykırı bir satış sistemi olarak terazi hakkı, kul hakkıdır. Zaten bir çok marketlerde vitrinde yazan fiyatla, kasa fiyatlarının tutmadığına kaç kez şahit olduk. Bunu yakalarsanız, sorduğunuzda, “Efendim zam gelmişti, değiştirmeye unuttuk”  bahanesiyle fiyatı değiştiriyorlar.

   

  Şimdi bu işin sorumlusu kimlerdir? Valilik mi, Belediyeler mi, vergi daireleri mi, Tüketiciler derneği mi, esnaf odaları mı, STK’lar mı, Ticaret odası mı, yoksa Ticaret bakanlığı mı? Bu dokuzlu rakam satışları  mutlaka engellemeli ve yasaklanmalıdır.Zaten 99’u veren vatandaş 100’ü de verir..Müşterilere bir kuruş ucuza satıyoruz bahanesiyle 100 kuruş kazıklamaya kimsenin hakkı yoktur. Bu resmi soyguna mutlaka dur denilmelidir.