• Media Markt CEO’su açık konuştu: Daralma olacak, iflaslar ve işsizlik artacak

  Adı işçilerinin haklarını gaspla da bilinen Media Markt’ın Türkiye CEO’su Yenal Gökyıldırım, dördüncü çeyrekte daralma öngördüklerini, pek çok şirketin ödemelerini yapamaz hale geldiğini, konkordatoların sürmesi halinde iflasların ve işsizliğin artacağını söyledi

  12:28:36 | 2018-11-07

  Ekonomide yüksek enflasyon-yüksek faiz-yüksek döviz sarmalında kriz derinleşirken, şirketler de üretimi durdurma, konkordato başvurusu yapma ve borç yapılandırma yollarına gidiyor.

  Adı aynı zamanda hileli iflas yoluyla işçilerinin haklarını gasp etmesiyle bilinen Media Markt’ın Türkiye CEO’su Yenal Gökyıldırım, yüksek enflasyondan dolayı girdi maliyetleri ve fiyat artışı dalgasının gözlendiğini, kasım-aralık aylarını da kapsayan dördüncü çeyrekte daralma öngördüklerini söyledi.

  Döviz krizinin piyasaya ciddi yansımaları olduğunu kaydeden Gökyıldırım, “Şu an yatırımlarını erteleyen şirketler var. Pek çok şirket temkinli hareket edecektir. Nasıl herkes ev bütçesine bakıyorsa, şirketler de kendi bütçelerine bakıyor. 2019 bütçelemelerinde zorluk yaşıyoruz” diye konuştu.

  Ekonomideki bozulma nedeniyle farklı sektörlerde binlerce şirketin konkordato ilan ettiğini de anımsatan Gökyıldırım, bu sayının daha da artması halinde işsizlik ve iflas dalgalarının yaşanacağını, milyonların işsizlik ve ekonomik darboğaz tehdidi altında olduğunu ifade etti.Kaynak:Sendika .org