• Mikail Karapınar; Esenler Belediyesi'nin 2021 yılı faaliyet raporunu sert bir şekilde eleştirdi.

  İYİ Parti Esenler Belediyesi Meclis Üyesi Mikail Karapınar “Esenler Belediyesi'nin 2021 yılına ilişkin faaliyet raporunu eleştirerek “Buda gösteriyor ki bütçe yapılırken iyi araştırma yapılmadan gelişi güzel yapılmıştır” dedi.

  01:24:26 | 2022-04-13

  Haber/Hasan Gürsoy

  Esenler Belediyesi'nin 2021 yılına ilişkin faaliyet raporu nisan ayı ikinci meclis oturumunda görüşüldü. İYİ Parti Esenler Belediyesi Meclis Üyesi Mikail Karapınar partisinin adına faaliyet raporu hakkında görüşlerini açıkladı.

  “Buda gösteriyor ki bütçe yapılırken iyi araştırma yapılmadan gelişi güzel yapılmıştır”

  Belediyemiz bünyesinde çalışan görev yapan tüm emekçi çalışan arkadaşlara ve belediye yönetimine yapmış oldukları hizmetlerden dolaya teşekkür ederek konuşmasına başlayan Karapınar “ 2021 planlanan bütçeye göre en fazla parasal sapma iki gelir kaleminde gerçekleşmiştir.

  1. teşebbüs ve mülkiyet gelirleri 40 milyon,

  2. sermeye gelirleri 150 milyon bunun sebebi nedir. Neden gerçekleşmesi zor bir planlama yapmışsınız. Vergi gelirleri ve merkezi yönetimlerden gelen para ise 43 milyon artmıştır. Buda gösteriyor ki bütçe yapılırken iyi araştırma yapılmadan gelişi güzel yapılmıştır.

  “gider kalemleri fonksiyonel sınıflandırma yapılırken neden daha ayrıntılı yapılmıyor”

  Sayın başkan değerli meclis üyeleri gider kalemleri fonksiyonel sınıflandırma yapılırken neden daha ayrıntılı yapılmıyor. Mesela dinlenme kültür ve din hizmetleri harcamaları aynı fonksiyonel grup içerisinde belirtilmiştir yaklaşık 28 milyon gider kalemini oluşturmaktadır. Şimdi biz burada ki gideri nereye harcadınız diye sorsak dinlenme giderleri nedir desek din hizmetlerine yapılan harcamaları eleştirdik diye algı yapacaksınız. Bu giderlerin daha anlaşılır şeffaf olmasında yarar görüyorum.

  “Esper A.Ş. 6 milyon zarar etmiştir”

  Sayın başkan değerli meclis üyeleri Esper A.Ş. 6 milyon zarar etmiştir. Zararın sebebi nedir. Yapmış olduğu çalışmaları belediyeye fatura etmiyor mu?

  “Eskon A.Ş ise 59 milyon gelir elde etmiş”

  Eskon A.Ş ise 59 milyon gelir elde etmiş. 350 TL kar etmiştir. Buradaki kar oranı yapmış olduğu parasal harekete göre çok düşük kalmaktadır. Kar marşı %1 bile değil. Belediye iştiraki Eskon daha etkin yönetilemez mi?

  “Belediye bütçesine artı olarak ilave olan bir para var mı?”

  Sayın başkan değerli meclis üyeleri çevre şehircilik ve kontrol müdürlüğü atık toplama miktarını ton olarak beyan etmiş 13 bin ton olarak gerçekleşmiştir. Çevre şehircilik müdürlüğünü taktır ediyoruz. toplamış olduğu geri dönüşüm atık halk dilinde hurda miktarı için. Fakat toplanan hurdanın parasal karşılığı 2021 Esenler gider bütçesinin 3 de 1 kadar 120 milyon civarında buradaki para döngüsü nasıl olmaktadır.                                                               Belediye bütçesine artı olarak ilave olan bir para var mı?

  “SGK’ya olan borcumuz ödendi mi, şu an SGK borcumuz ne kadardır”

  Geçen yıl SGK borcumuzu ödemek için Eskon A.Ş’ye ait olan 20 daireyi belediyemiz satın aldı. ve SGK’ye borcumuza karşılık verilmek üzere meclisten yetki aldı. Bizler muhalefet olarak bunun doğru olmadığını dairelerin Eskon’un satması gerektiğini, Esenler Belediyesi de SGK’ya olan borcunu nakit ödemelidir demiştik. Ancak dairelerin satışı gerçekleşmiş görüyoruz. Merak ettiğimiz konu SGK’ya olan borcumuz ödendi mi, şu an SGK borcumuz ne kadardır.

  “2021 yılında toplam 243 yapı ruhsatı vermiştir”

  Esenler imar ve şehircilik müdürlüğü 2021 yılında toplam 243 yapı ruhsatı vermiştir.      Verilen yapı ruhsatı sayısına bakılırsa kentsel dönüşümün Esenlerde çok yavaş olduğu görülmektedir.

  “Yapıma katkı sunacak paydaşların sayısının artırılması gerekmektedir”

  Askeri alanda da yapılan kentsel dönüşümde 2015 ve 2022 yıllarında yani 7 yıl dikkate alınırsa 37 adet daire tapusu hak sahiplerine verildiği 2021 faaliyet raporunda görülmektedir.  7 yılsonunda 37 konut tapu teslimi çok çok düşüktür. Halen yaşam başlamamış.  Derhal burada yapılan çalışmaların hızlanması gerekmektedir. Yapıma katkı sunacak paydaşların sayısının artırılması gerekmektedir.”