Özdemir “Bizim orucumuz sadece aç kalmak değil onurlu nefes almaktır”

Anadolu Canlar Cemevi Başkanı Cemal Özdemir “Yezid’in kin hırs ve zulüm iktidarına karşı boyun eğmeyen Şah Hüseyin 640 yıl önce bu ayda şehit edilmiş ve tarihe insanlık onuru ve adalet için şerh düşmüştür.”

21:30:42 | 2020-08-19

Aleviler için yas ayı olan Muharrem ayı yarın tutulmaya başlanılacak.20- 31 Ağustos tarihleri arasında 12 gün Muharrem Orucu tutulacak1 Eylül’de ise Aşure pişirilerek paylaştırılacak.

Anadolu Canlar Cemevi Başkanı Cemal Özdemir muharrem ayı dolayısıyla açıklama yaptı.

Özdemir “Bizim orucumuz sadece aç kalmak değil onurlu nefes almaktır.

Gerçek erenler demine, dost erenler hü!

Yezid’in kin hırs ve zulüm iktidarına karşı boyun eğmeyen Şah Hüseyin 640 yıl önce bu ayda şehit edilmiş ve tarihe insanlık onuru ve adalet için şerh düşmüştür.

680’de Kerbela’da Yezit tarafından katledilen İmam Hüseyin ve 71 can için tutulan Muharem Orucu aslında bir yas ibadetidir ve İmam Hüseyin şahsında bütün mazlumlara adanır.  Ezilmişin, haksızlığa uğramışın, yok sayılmak istenenin soylu direnişinin öyküsüdür. Güçsüz olanın, güçlü olana karşı gösterdiği direnç; haklı olanın haksız olana karşı sürdürdüğü mücadele yeminidir.

Başka hiçbir din ve inançla benzerliği olmayan bu onur mücadelesi aynı zamanda insanlığın kardeşlik sevdasının adıdır. Her yıl Kerbela günlerinde tuttuğumuz orucumuzla yas tutup acımızı paylaşan bizler aradan geçen onca zamana rağmen adalete olan susamışlığımızı da haykırırız. Dünyanın yoksularının acısı dinsin, haksızlıklar bitsin, daha fazla kimse aç kalmasın diyedir bizim açlığımız.

Bizim oruçlarımız ne cennet ne bireysel hayat ne de korkudan tutulur. Erdemliliği, nitelikli kişiliği, yaşam tarzı ve özgürlüğe olan tutkusu ile yezide biat etmeyen Şah Hüseyin esaret ve kötülük bitsin diye başını vermiştir. “Şimdi zulümle savaşmazsam, bundan sonra dünyada zulme kimse başkaldırmaz” diyerek atını Kerbela’ya süren Şah Hüseyin tarafı olmanın onuru ve sorumluluğu ise bize kalmıştır.

Yaşadığımız bu çağda Şah Hüseyin tarafı olmanın bedelini ödeyen ve Şah’a olan ikrarından asla dönmeyen biz Alevilerin Muharrem Oruçlarının dünyaya önce özgürlük, barış ve adalet getirmesini diliyor, İnsanlık onuru kötülüğü bir gün mutlaka yenecek diyoruz”

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>