• ?Savaşı yenecek tek olgu, sanat`

  Muğla Datça`da Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi Uluslararası Knidos`un Sır`ı Sanat Festivali`nin bu yıl altıncısını düzenliyor.

  20:59:00 | 0000-00-00

  Muğla’nın Datça ilçesinde, Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi (UKKSA), Uluslararası Knidos’un Sır’ı Sanat Festivali’nin bu yıl altıncısını düzenliyor. Kırgızistanlı sanatçıların katıldığı festivalin ana temasının ‘savaş ve barış’ olduğu belirtildi. 

  UKKSA Başkanı Nevzat Metin, “Günümüzde, dünyanın dört bin yanında savaşlar oluyor, insanlar birbirlerini katlediyor. Kan ve gözyaşı dökülüyor. Savaşı yenebilecek tek olgu, sanat-kültür ve bilimdir. Bu nedenle bu yıl etkinliklerimizi savaş ve barış teması üzerine planladık” dedi.

  DÜNYAYA BARIŞ ÇAĞRISI

  ‘Savaşı yenecek tek olgu, sanat`

  Festival çerçevesinde, Türk edebiyatının usta şairlerinden Can Yücel’i anma etkinlikleri düzenleneceğini belirten Metin şunları söyledi: 13 Ağustos günü, ‘Dünya’da Barışın Sır’ı Uluslararası Şiir Sempozyumu’ yapılacak. Sempozyuma, Azerbaycan, Ermenistan, İran, Irak, Suriye, İsrail, Lübnan, Filistin, Yemen, KKTC, Kıbrıs Rum kesimi ve Türkiye’den 30’a yakın şair katılacak. Aralarında, birbirleri ile savaşan ülkeler de olmak üzere, farklı dil ve kültürlerden şairler, Barış’ın sırrını anlatacak. Ülkeleri birbirleriyle savaşan şairler Datça’da barış için bir araya gelecek. Datça’dan tüm dünyaya barış çağrısı yapılacak. Böylesine zorlu bir etkinlikte, yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları ile sanayicilerin desteklerini bekliyoruz.(KÜLTÜR SERVİSİ)