• Seçimlerde sürpriz olabilir

  Dünyaca ünlü kuruluştan çok konuşulacak çıkış

  15:56:00 | 2015-03-02

  Euler Hermes, Türkiye dâhil bazı ülkelerdeki seçimleri değerlendirirken “Sri Lanka, Türkiye, Burma, Arjantin ve Tayland’daki seçimler için bazı sürprizlere yol açma potansiyeli var. Benzer şekilde İngiltere, Avrupa için daha fazla sorun yaratarak, AB’den ayrılmaya daha sıcak bakan bir hükümet seçebilir” değerlendirmesinde bulundu.

  Avrupa’daki İspanya, Portekiz, Yunanistan seçimlerinin sürpriz ortaya çıkardığını kaydeden şirket görünüm raporunda, İngiltere’de AB karşıtı hükümetin işbaşına gelebileceğine değinirken Avrupa için “Oradakiler dikkatli olun, sizi öldürecek atışın hangisi olduğunu asla bilemezsiniz” özdeyişine yer verdi.

  Euler Hermes, Türkiye`nin bu yıl yüzde 4.3, gelecek yıl için ise yüzde 4 büyüyeceği tahmininde bulundu. EH, Türkiye dâhil bazı ülkelerdeki seçimleri değerlendirirken “Sri Lanka, Türkiye, Burma, Arjantin ve Tayland’daki seçimler için bazı sürprizlere yol açma potansiyeli var. Benzer şekilde İngiltere, Avrupa için daha fazla sorun yaratarak, AB’den ayrılmaya daha sıcak bakan bir hükümet seçebilir” değerlendirmesinde bulundu. EH Avrupa’da sıkıntıların sürebileceğine değinirken, görünüm raporunda “Oradakiler dikkatli olun, sizi öldürecek atışın hangisi olduğunu asla bilemezsiniz” özdeyişine yer verdi.

  Bir Allianz kuruluşu olan Euler Hermes`te Ekonomik Araştırma Birimi`nin hazırladığı Makroekonomik ve Ülke Risk Görünüm raporunun (Macroeconomic and Country Risk Outlook) siyasi risk bölümünde jeopolitik belirsizlik temasının geçen yıl yaygın olduğu, belirsizlikte bu yılki görünümün de “hassas” olarak tanımlandığı belirtildi. Rusya ve Ukrayna’daki durumda iyileşme oranına ilişkin ihtiyatlı olduklarını belirten EH, hali hazırdaki yaptırımların kalkması ya da azaltılmasının kısa vadede çok mümkün görülmediğini bildirdi.

  EH, Orta Doğu’da süren çatışma ve bölgedeki siyasi belirsizliğin, 2014’te büyümenin uzun vadeli potansiyelinin altında bir performans göstermeyi sürdürmesine neden olduğunu belirtti, bu yıl sadece ılımlı bir iyileşme beklendiğini kaydetti. EH, “DAEŞ bölgede bir varoluşsal tehdidi ve dünyada potansiyel ithal terörist faaliyetin kaynağını temsil ediyor. Bölgedeki sorunlara hızlı bir çözüm beklemiyoruz. DAEŞ yenilse ya da en azından frenlense bile altyapının ve hayatın yine de yeniden inşa edilmesi gerekiyor” dedi. Kuruluş Türkiye’nin seçim sonrası geleceği konusunu da içerecek şekilde şu tahminlerde bulundu:

  “Şu anda kaynayan, düşük olasılıklı ancak yüksek şiddetteki olayların gelecekteki tırmanma potansiyelini vurgulamak önemli. Özellikle Güney Çin Denizi’nde gerilimde bir artış, Ebola virüsünün evrimi ve büyük bir sivil kalkışmayı kışkırtacak Venezuela’da siyasi gerilim potansiyelini. Aynı zamanda Sri Lanka, Türkiye, Burma, Arjantin ve Tayland’daki seçimler için bazı sürprizlere yol açma potansiyeli var. Benzer şekilde İngiltere, Avrupa için daha fazla sorun yaratarak, AB’den ayrılmaya daha sıcak bakan bir hükümet seçebilir” değerlendirmesinde bulundu.

  TÜRKİYE BU YIL YÜZDE 4.3, GELECEK YIL YÜZDE 4 BÜYÜYECEK

  Raporda dünya, bölgeler, ülke grupları ile ABD, Kanada, Brezilya, Meksika, İngiltere, İsveç, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Rusya Türkiye, Polonya, Çin, Japonya, Hindistan, Avustralya, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve Fas’ın reel büyüme tahminleri de yer aldı.

  Buna göre tahmin çerçevesi içinde Türkiye bu yıl; elde edeceği yüzde 4.3’lük büyüme oranıyla Çin (yüzde 7.3), Hindistan (6.4)’dan sonra üçüncü olacak. Diğer ülkelerin büyüme tahminleri şöyle: Fas (4.2), Suudi Arabistan (4), Meksika (3.2), ABD (3.1), Polonya (3), Avustralya (2.6), İngiltere (2.5), Güney Afrika (2.5). Rusya bu yıl yüzde 5.5 küçülecek.

  2016 yılında ise Türkiye tahminlere göre yüzde 4 büyüyecek ve incelenen ülkeler arasında dördüncü sırada bulunacak. Diğer bazı ülkelerdeki büyüme hızları ise şöyle olacak: Çin (yüzde 7.3), Hindistan (6.8), Suudi Arabistan (4.5), Fas (4.5), Türkiye (4), Meksika (3.7), ABD (3), Güney Afrika (3), Polonya (3.2). Rusya’nın gelecek yıl yüzde 4 küçülmesi bekleniyor.

  "SİZİ ÖLDÜRECEK ATIŞIN..."

  EH Avrupa’nın, Yunanistan, İspanya ve Portekiz’de sürpriz seçim sonuçları yaşadığını, piyasaya odaklanma ve oynaklık görme olasılığı bulunduğunu belirtirken bölümü, “Oradakiler dikkatli olun, sizi öldürecek atışın hangisi olduğunu asla bilemezsiniz” özdeyişiyle bitirdi.

  Odatv.com