SODEV, “Yoksul Semtlerde Madde Kullanımının Yaygınlaşması Raporu”nu yayımladı

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) tarafından hazırlanan “Yoksul Semtlerde Madde Kullanımının Yaygınlaşması Raporu” online bir toplantıyla basına ve kamuoyuna duyuruldu.

02:41:26 | 2021-03-27

Haber merkezi

Raporda uyuşturucu ve madde kullanımıyla ilgili çarpıcı bilgiler ortaya konuldu. SODEV Başkanı Ertan Aksoy'la madde kullanımının sebepleri, bu sebepleri oluşturan ekonomik ve sosyolojik temeller ile çözüm önerileri üzerine konuştuk.

Raporun hazırlanması aşamasında İstanbul’un Bağcılar ve Sultanbeyli ilçelerinde ortaöğrenim çağında çocuğu olan ebeveynler arasında yapılan araştırmada, ailelerin %51,8’i yaşadıkları bölgede uyuşturucu bağımlılığı sorunu olduğunu belirtirken madde bağımlılığı sorununun başlıca nedeni olarak %44,3 ile aile içi iletişimsizlik ve sevgisizlik öne çıktı. Ayrıca, araştırmaya katılan ailelerin %58,8’i okul ve çevresindeki güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğunu söyledi.

Raporda, araştırmanın yapıldığı ilçelerde gençlerin ve ailelerinin madde kullanımına dair birçok bilgiye hakim olduğunun görüldüğü ifade edildi. Bu durumun madde kullanımının ve satışının bu kentlerde ne kadar yaygın olduğuna dair bir gösterge olduğu belirtildi.

Ailelerin önlem taleplerinde ise cezaların artırılması, denetimlerin sıklaştırılması, gençlere daha fazla spor imkanının yaratılması ve özellikle sorunlu okullarda güvenlik görevlendirilmesi yapılması öne çıktı. 

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı CHP İYİ PARTİ Sadet Partisi

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>