• Türkiye artık Esad şartını öne sürmeyecek

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye`nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad`ın kaderiyle ilgili ültimatom vermekten vazgeçmeye başladığını söyledi.

  20:54:00 | 0000-00-00

  Türkiye artık Esad şartını öne sürmeyecek

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye`nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad`ın kaderiyle ilgili ültimatom vermekten vazgeçmeye başladığını söyledi.

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye`nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad`ın kaderiyle ilgili ültimatom vermekten vazgeçmeye başladığını söyledi.

  Sputnik’in haberine göre; Türkiye`nin Suriye`deki teröristlerin kendisi için oluşturduğu tehlikeyi anladığını ifade eden Lavrov, "Ankara, esneklik göstermeye ve ültimatomlara son vermeye başlıyor" dedi.

  `Kırgızistan`ın başkenti Bişkek`te düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Dışişleri Bakanları toplantısının ardından Sputnik Kırgızistan`ın yeni ofisinin açılışına katılan Lavrov, "Türkiye ile birlikte bazı ülkeler, ültimatomlar konusunda esneklik göstermeye başlıyor. Örneğin, `Suriye`nin geleceği konusunda müzakerelere başlamamız için Esad`ın görevden ayrılması gerekiyor` şeklindeki ültimatomlar artık yok" ifadelerini kullandı.

  `ABD, EL NUSRA`NIN HEDEF ALINMAMASI İÇİN ÇABA GÖSTERİYOR`

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile geçen hafta açıkladıkları ateşkes anlaşmasında IŞİD ve El Nusra Cephesi ile mücadele edilmesine dair ifade yer aldığını anımsatan Lavrov, "Ancak ABD`deki bazı kesimlerin El Nusra da dahil olmak üzere Rusya`nın terörist olarak gördüğü bazı grupları askeri atımların dışında tutmaya çalıştığına ilişkin ciddi şüpheler var. ABD`nin ılımlı muhalifleri teröristlerden ayırt edemesinin nedeni bu olabilir. Halbuki anlaşmanın önceliklerinden biri, muhaliflerin teröristlerden soyutlanması" dedi. Lavrov, her şeye rağmen bazı Batılı partnerlerin Suriye`deki önceliğin terörle mücadele olduğunu anlamaya başladığını da vurguladı.

  Odatv.com