• Türkiye rekor kırdı

  Türkiye rekor kırdTemmuz ayında gerçekleşen başarısız darbe girişiminin ardından tutuklanan gazeteci sayısının dünya genelindeki tutuklu gazeteci sayısında son 30 yılın en üst seviyesine çıkmasına neden oldu.ı

  17:34:00 | 0000-00-00

  Türkiye rekor kırdı

  Temmuz ayında gerçekleşen başarısız darbe girişiminin ardından tutuklanan gazeteci sayısının dünya genelindeki tutuklu gazeteci sayısında son 30 yılın en üst seviyesine çıkmasına neden oldu.

  İngiliz basın kuruluşu The Guardian`ın haberine göre Türkiye tersine bir başarıya imza atarak dünya genelinde son 30 yılda tutuklu gazeteciler sayısında rekor bir artışa neden oldu. Temmuz ayında gerçekleşen başarısız darbe girişiminin ardından tutuklanan gazeteci sayısının dünya genelindeki tutuklu gazeteci sayısında son 30 yılın en üst seviyesine çıkmasına neden oldu.

  Gazetecileri Koruma Komitesi`nin bildirdiğine göre şu anda dünya genelinde 259 gazeteci tutuklu ve bunların 81`i Türkiye`de. Tutuklu bulunan gazeteciler arasında haberciler olduğu kadar yayın müdürleri, fotoğrafçılar, yazarlar ve karikatüristler de bulunuyor. Türkiye`nin bir ülkede aynı anda tutuklu gazeteci sayısı rekorunu da kırdığı belirtiliyor, sayı şimdilik 81 olarak açıklansa da, yazar Elif Şafak New Yorker`a verdiği demeçte bu sayının gerçekte 140 olduğunu söylediği de önemle belirtiliyor.

  Darbe kalkışmasının ardından Tayyip Erdoğan`ın 100`ün üzerinde gazeteciyi tutuklattığı ve 100 kadar haber kanalını kapattırdığı belirtilirken 1990`dan günümüze dünya genelinde tutuklu gazeteci sayısının da rekor seviyeye ulaşmasına neden oldu.

  Kaynak: TheGuardian

  Çeviri: Şıvan Okçuoğlu

  Odatv.com