VİRÜSLER

Virüsler insan bedeninden tutun da bilgisayar yazılımı hatta donanımına kadar zarar veren tehlikeli ve istenmeyen oluşumlardır.

11:32:07 | 2020-03-22
ALİ CANTÜRK
ALİ CANTÜRK      canturkali52@gmail.com

Toplumsal alanda da virüslere ve bakterilere rastlarız. Virüsler ile bakterileri de ayırt etmeliyiz!

Virüsler çok küçüktür ve kendiliklerinden metabolizmaları yoktur. Bu nedenle kendi başlarına üreme yetenekleri yoktur. İçlerine girdikleri hücreleri zorlayarak, adeta, yeni virüs üretmek için kullanırlar. Sonrasında da konak hücreyi imha ederek hastanın vücudunda hızla çoğalmaya devam ederler. Antibiyotikler virüsler üzerinde etkili değildir.

Bakteri, tek başına bir hücreden oluşan, yaşayan küçük bir organizmadır ve insan vücudu, hava, su, toprak ve bunun gibi herhangi bir ortamda kendi kendine hayatta kalabilir. Çok hızlı üreyebilir. Antibiyotikler, bakterilerin çoğalmasını engeller.

Virüs, sadece canlı hücreleri enfekte edebilen ve böylece replike olabilen mikroskobik enfeksiyon etkenleri. Virüsler; hayvanlardan ve bitkilerden, bakterilerin ve arkelerin de içinde bulunduğu mikroorganizmalara kadar her türlü canlı şekillerine bulaşabilirler.

Toplum virüsleri genç topluluklarında amip diye bilinir. Bir kısmı bakteri gibi yaşayıp asalak olarak kalır bir kısmı büyüyüp gelişir içindeki virüsü uyandırır toplumu ifsat eder, kötülüklerin kaynağı veya ayıcısı olur.

Virüsler ile ilgilenen bilime viroloji denir. Bunlar virion denen virüs partiküllerini inceler. Toplum virologları da toplum içinde yaşayan herbolog denen virüsleri araştırır.

Toplumsal virüsler her ortamda olabilir ama genelde iktidar ve gücü elinde bulunduranların yanında yer alır. Enfekte olmaları için iktidar ve gücün kirlenmesi ve sistemlerinin olmaması gereklidir. Bunlarda enfeksiyon virüsleri gibi kirli ve karışık ortamlarda yaşamayı sever.

Toplum virüsleri enfeksiyon virüsleri gibi konakladığı yerde genişlemeyi seçer ve orayı hastalığı taşıyacağı vektör olarak görür.

Enfeksiyon virüsleri gibi toplum virüsleri de birçok yolla yayılır. Enfeksiyon virüsleri böcekler sayesinde özsuyu taşıma, kan emme ve solunum yolu ile bulaşabilir. Toplumsal virüslerde aynı yolları kullanır. Siyasi oluşumların katmanlarında su gibi dolaşarak, ehliyet ve liyakatı bozarak, haksızlıkla kan emer gibi ve nüfuz kullanarak solunum gibi topluma hastalığı bulaştırırlar.

Nasıl ki enfeksiyon virüslerinden kurtulmak için tespit, tanı ve saflaştırma ve aşılama gerekli ise toplum virüslerinden kurtulmak içinde tanıya saflaştırmaya ve aşılamaya ihtiyaç vardır.

Toplumsal virüsler sürekli değişken bir düşünce ve ahlak yapısına sahiptirler. Tükürdüklerini yalayarak enfekte olurlar, menfaatleri için girmedikleri kap ve kılık yoktur. Düğünde ağlar cenazede gülerler. Toplumun her kesimine bir kinleri vardır ama kendi yapılarındakine kinleri daha çoktur.

Bunların saflaştırılması her türlü makam ve mevkiden uzaklaştırılması ile mümkündür. Enfeksiyon virüsleri nasıl sterilizasyon işitiyor ise bunların da ihalelerden, satın almalardan, koltuklardan uzak tutarak temizlenip saflaştırılması gerekir.

Saflaştırılmaları ile virüslükten kurtulmaz bunlar sürekli fitne kazanlarını kaynatıp hortumun ucunu tutmak isteyeceklerdir, onun için deşifre edip kafalarına virüs oldukları vurula vurula aşılama yapılmalıdır. 

Katranı kaynatmak ile ilgili özdeyiş bunlar içindir unutmamak gerekir.

data-ad-client="ca-pub-8630624320449895">
ETİKET :   İstanbul Esenler Esenler Belediyesi Esenler Kaymakamlığı

Tümü

-- Adversting 7 --

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: "ca-pub-8630624320449895",
enable_page_level_ads: true
});
</script>