• YOKSULLUĞUN KENTİ ESENLER.

  Esenler aldığı göçlerden dolayı kendine ait hiçbir kimliği olmayan her Mahallesi'nde hemşeri gruplaşmalarının olduğu değişik kimliğe sahip bir ilçe.

  01:55:22 | 2022-01-01

  Haber Analiz/Hasan Gürsoy-Ramazan aydın

  Anadolu'dan göç edip Esenleri yurt edinen insanların dışında, yakın zamanda özellikle, Ortadoğu’dan Suriye'den Afganistan'dan Pakistan'dan Özbekistan'dan Kırgızistan'dan, Türkmenistan’dan gelen göçmenler hem Esenler’ in demografik yapısını değiştiriyor hem de yoksulluğu daha da görünür hale getiriyorlar. Barınma ve geçirme konusunda insanı yaşam standartlarını da oldukça altında yaşıyorlar.

  Kente tutunabilmek için önce akraba ve hemşirelerinin yanına geliyor, birbirinden güç alıp, kendi gettolarını oluşturuyorlar.

  Her ne kadar Esenler "huzurun şehri" denilse de gruplar halinde dolaşan göçmenler,  insanların korkmalarına ve kendilerini güvensiz hissetmelerine neden oluyor.

  Esenler'de yoksulluğun, kaos'un, güvensiz sokakların, uyuşturucu bağımlılarının ve intiharların üstü örtülüyor, görmezlikten geliniyor.

  Her sabah meyve sebze halinde kamyonlardan yere dökülenleri toplayanlar, Semt pazarlarında akşam yere atılanları toplayanlar, çöpten rızkını çıkarmaya çalışanlar, kâğıt toplayanlar. Bunlar Esenlerin gerçek yüzü.

  Oysa çağımızda yoksulluk denilince sokakta yaşayanlar, karnı doymayanlar, üstü başı pis insanlar akla gelmemeli, zaten bu durum ortaçağın kaba yoksunluğu, derin yoksulluk denir buna. Yaşadığımız neo-liberal dünyada borçlanmaya bağlı bankalara bağımlı yaşayan insanlar, çağın çaresiz yeni yoksulları İnsanlar borca bağlı şekilde, geleceğini de ipotek ederek yaşıyorlar.

  İnsanları yokluktan çaresizlikten bunalıma düşüp intihara sürükleyenmelerinin asıl nedeni de bu.

  Bu durumda olanlar yoksullar kendilerini "değersiz görüyor" içlerinde "hiçlik duygusunu" geliştiriyorlar. Bu durumun psikolojik maliyeti de kendi "bedenine yönelik şiddet" oluyor.

  Yoksulluktan intiharın altında işte bu bireyleri aşan "sosyal nedenler" yatıyor.

  Esenler'de yerel kalkınmaya önem verilmeli.

  Esenler'in herhangi bir noktasında yoksul var ise bunun sorumlusu öncelikle yerel yönetimlerdir.

  Esenler'de sorunu çözmek yerine bir koli erzak ile kendilerine bağlı kitleler oluşturuluyor, yoksulluğu yönetiyorlar, çözmüyorlar, iktidarda kalma sürelerini uzatıyorlar.

  Oysa hedef çeşitli mesleki kurslar, projeler ile istihdam oluşturarak yoksulluğu çözmek bitirmek olmalı.

  --Sosyal yardım adı altında partizanlık.

  --Yandaşa ihale.