• Yunan Başbakan Çipras IMF ile görüşmeye razı oldu

  Başbakan Aleksis Çipras, Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileriyle görüşmeye razı oldu

  19:09:00 | 0000-00-00

   Yunan Başbakan Çipras IMF ile görüşmeye razı oldu

  Başbakan Aleksis Çipras, Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileriyle görüşmeye razı oldu
   
  Avrupa Birliği liderler zirvesine dün ilk kez katılan yeni Başbakan Aleksis Çipras, Eurogroup başkanı Jeroen Dijsselbloem ile Yunanlı yetkililerin Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileriyle bugün görüşmeleri konusunda anlaşmaya vardı.
   
  Dijsselbloem Twitter mesajında, "Kurumların, Yunan makamlarıyla yürürlükteki program ile hükümetin planları arasında ortak bir zemin bulunması için çalışmalara başlamalarını isteyeceğiz" dedi
  .
  SEÇİMDEN SONRA TAVIR DEĞİŞTİRDİ
  Dijsselbloem bu çalışmanın, Euro Bölgesi maliye bakanlarının Pazartesi günü yapacağı toplantı için büyük önem taşıdığını söyledi.Çipras`ın bu tavır değişikliği, Yunanistan`ın eurodan çıkmak zorunda kalması riskini taşıyan krizin çözümüne doğru bir adım olabilir. Çipras dünkü toplantıda liderlere tasarruf politikasına son verme ve ekonomiyi canlandırma planlarını anlattı ancak AB ile herhangi bir müzakereye girilmedi.
   
  "TROYKA İLE İŞBİRLİĞİ YAPMAYACAĞIM" DEMİŞTİ
  Liderler, bu konunun teknik düzeyde maliye bakanlarınca ele alınmasının daha doğru olduğuna karar verdiler. Çipras genel seçimleri, 240 milyar euroluk yardım programına son vermek ve ülkenin kreditörleri olan AB, ECB ve IMF`nin oluşturduğu "troyka" ile işbirliği yapılmayacağı vaadi ile kazanmıştı. Her ne kadar Yunan yetkililer AB, ECB ve IMF ile yeniden müzakereye oturacaklarsa da, Çipras Troyka`nın "artık var olmadığını" söyledi.
   
  ECB ÇIKACAK KARARI BEKLİYOR
  Zirveden çıkan anlaşmadan hemen önce ECB yönetim kurulu Yunanistan merkez bankasına 5 milyar euroluk bir acil kredi fonu ile destek olunmasını kararlaştırdı. Kurul, programın 18 Şubat`ta yeniden gözden geçirilmesini kararlaştırarak, Yunan hükümetinin Pazartesi günü yapılacak euro bölgesi maliye bakanları toplantısındaki tavrını da denetim altına almayı hedefliyor.
   
  ATİNA`DA BAYRAM VAR
  Çipras`ın tavrındaki bu yumuşama piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Atina Borsası genel endeksi güne yüzde 7.6`lık artışla başladı.